Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Estelle börjar första klass – nya bilden på prinsessan

Mamma Victorias egen bild från första skoldagen.
Kungafamiljen på Victorias födelsedagsfirande i juli.
Foto: DPPA / DPPA/SIPA USA SIPA USA

Dags för upprop!

I dag börjar prinsessan Estelle första klass på Campus Manilla på Djurgården i Stockholm. 

Mamma Victoria förevigade dagen med en ny bild på prinsessan på Instagram.

I dag är det dags för många skolbarn att återvända till skolbänken – och för andra att göra sin allra första dag i skolan. En av dem är prinsessan Estelle.

Under måndagen gjorde hon sin allra första dag i första klass på Campus Manilla. 

Estelle och hennes klasskamrater samlades 08.40 på morgonen på Strandvägen för att åka ribbåt till sin första skoldag. 

https://www.instagram.com/p/B1V96ESorbr/

Mamma kronprinsessan Victoria passade på att ta en bild på sin dotter. 

I en ljusblå blus står prinsessan – glad och stolt – framför ett träd redo för sin första dag. Bilden lades under dagen upp på Kungahusets officiella Instagramkonto.

Estelle började förskoleklass på Campus Manilla

Förra året började prinsessan Estelle i förskoleklass på Campus Manilla på Djurgården.

Då gick hon hand i hand med sina föräldrar kronprinsessan Victoria och prins Daniel på väg till skolan.

Kronprinsessan Victoria, prinsessan Estelle och prins Daniel anländer till Campus Manilla på Djurgården i augusti förra året.
Foto: JESSICA GOW/TT / TT NYHETSBYRÅN

Veckorna innan Estelle började på skolan kom flera rapporter om missförhållanden på Campus Manilla, bland annat avslöjade DN att skolan använt sig av lagstiftning som ska ge nyanländas barn möjlighet att gå före i friskolors kösystem, för att i stället släppa igenom svenska miljonärsbarn.

Under 2018 anmäldes Campus Manilla till Skolinspektionen vid ett flertal tillfällen.

Kränkande behandling ska ha förekommit på skolan

Enligt Skolinspektionen ska kränkande behandling av elever ha förekommit. Kritik riktades också mot elevhälsan, huvudmannens och rektorns styrning av skolan.

I maj konstaterade Skolinspektionen att skolan vidtagit åtgärder och bristerna åtgärdats.

”Det har vid uppföljningen inte framkommit annat än att Campus Manilla Utbildning AB avhjälpt dessa brister”, skrev man i beslutet.