Kristin Kaspersen sitter böjd över datorn på stamstället NyKo Kitchen på Östermalm i Stockholm, där hon just nu försöker ordna personbevis inför sin Unicefresa till Bangladesh.
Nya familjemedlemmen Minoo, en snart ettårig cavapoo med lite tibetansk terrier i sig och med eget Instagramkonto med 10 000 följare, är för ovanlighetens skull inte är med. Hon är nämligen på salong och får pälsen trimmad.
https://www.instagram.com/p/BsDn9v8A0Rz/Berätta: Vad gjorde att du tackade ja till att leda "Idrottsgalan" en åttonde gång?
– Det är 20-årsjubileum för galan, jag älskar idrott och galan och det är en sådan upplevelse att få alla händelser komprimerade. Jag blir lycklig av att tänka på alla idrottares prestationer. På manusmötet slogs jag av hur kul det kommer att bli att leda galan tillsammans med David Sundin. Han är naturligt rolig och jag gillar verkligen hans humor, säger Kristin Kaspersen och förklarar att hon lagt in en extra hög växel sista veckan inför galan.
Hon smäller ihop jobbdatorn, konstaterar att 75 mejl precis har rasslat in i brevlådan och beställer en råkosttallrik med vaxbönor, nötter och broccoli.
– En del tror att jag bara äter morötter och dricker gröna juicer, men jag kan absolut ta några bitar choklad eller ett glas vin även om jag ibland detoxar, säger Kristin med ett skratt.
Kristin tänker efter före efter utmattningen
Det låter inte som någon mjukstart på 2019 att leda gala, åka till Bangladesh, gå utbildning och driva en massa företag...?
– Njäe. En av anledningarna till att jag skaffade kontor nu i januari var att jag ska försöka få tydligare arbetstider och inte alltid sitta och kvällsjobba hemifrån. Jag är ju bra på att hoppa på saker, men sedan jag blev utmattad försöker jag fundera på om sakerna kommer att funka på ett eller två års sikt och att de inte bara känns kul just nu.
De val du gör verkar återspegla sig på inkomsten också. Sedan 2015 har din årsinkomst mer än halverats?
– Jag jobbar mindre än tidigare - att ändra sitt liv efter utmattning innebär mindre jobb och därav lägre inkomst så då har jag gjort rätt – och så har ju mamma gått bort. Jag har valt att inte längre arbeta trippelt utan ha mer tid med mina nära. En del i att om man jobbat för mycket tidigare är ju att jobba mindre. Utmattningen jag hade tidigare tyder väl på att jag inte riktigt lyssnade på kroppen.
Fakta/Har fått Lennart Hyland-priset
NAMN: Kristin Kaspersen.
ÅLDER: 49.
YRKE: Journalist, programledare, författare, föreläsare.
INKOMST: 431 000 kronor (2017).
BOR: Lägenhet i centrala i Stockholm.
FAMILJ: Barnen Filip, 21 (med Martin Lamprecht), och Leon, snart 15 (med Hans Fahlén). Hunden Minoo (blandras som kallas Cavapoo med lite tibetansk terrier i sig), snart 1.
FÖDD OCH UPPVUXEN: Äldre syskonen Monica, 63, och Malin Berghagen, 51, på mammas sida. Bröderna Kristoffer, 36, och Joakim, 32, på pappas sida.
MAMMA VAR: Barbro "Lill-Babs" Svensson, artist (dog 3 april i fjol, 80 år gammal).
PAPPA ÄR: Kjell Kaspersen, 79, tidigare fotbollsproffs. Manuell terapeut och ägare av träningscenter i 30 år.
UTBILDNING: Tvåårig social gymnasielinje i Ljusdal. Tre terminer journalistik på Poppius journalistskola. Har pluggat engelska på Stockholms universitet. 3E-kursen inom coachande ledarskap.
KARRIÄR: Flygvärdinna, bartender, servitris. Väderpresentatör på norska TV3. Slog igenom i TV4:s "Uppdraget". Fick Lennart Hyland-priset på 100 000 kronor och Aftonbladets tv-pris. Programledare för ZTV. "Station Åre", "Sommar på Gröna Lund", "Uppdraget", "Livet är en fest", "Superstars", "Söndagsöppet", "Stora famnen", Victoriadagen, Idrottsgalan, Melodifestivalen, Robinsonfinalen, "Fångarna på fortet", Polarprisgalan, Cancergalan, Humorgalan, Nationaldagsfirandet på Skansen, "Vinnare 64", tv-serien "Det handlar om ett barn", EM-galan, "Biggest loser Sverige", "Nyhetsmorgon", "Nyhetsmorgon söndag", "Spårlöst", "Vardagspuls". Böckerna "Stark i kropp och själ: träning, mat, inspiration" (2013), "Good food: glutenfritt, gott och mycket grönt med Kristin" (2015) och "Good morning" (2017).
ENGAGERAD I: Unicef, SOS Barnbyar, ambassadör för Cancerrehabfonden, "Together for better" med mera.
AKTUELL: Programleder tillsammans med David Sundin "Idrottsgalan" som sänds i SVT1 måndag 21 januari klockan 21.00.
Lär sig bättre när hon kan se bilder framför sig
I din senaste bok "Good morning" skriver du om adhd:n, som gjorde att du fick lägga enormt mycket tid på inläsning under arbetet med "Nyhetsmorgon". Påverkar adhd:n dig när du förbereder "Idrottsgalan" också?
– Nej – och när jag ledde "Biggest loser" fick jag höra att få lär sig manus så fort som jag, haha. När det går att hänga upp inlärningen på bilder har jag lätt att komma ihåg. Inlärning genom att bara läsa något som jag inte ser i bilder framför mig är svårare för mig. Men nu har jag lärt mig att jag har lättare att ta in text om jag får diskutera ämnena först.
I höst fyller du 50. Hur ser du på det?
– Jag älskar livet. Jag ser födelsedagarna som påminnelser om att jag får leva och efter min mammas bortgång känner jag ännu starkare att jag har mitt liv kvar, hon har inte det. Det är en ynnest att jag får leva och bli äldre.
https://www.instagram.com/p/BsBVrkunfF4/På Instagram har du delat med dig av insikter under det här sorgeåret?
– Ja, men där skriver jag till mamma, inte om henne. När hon levde delade vi barn henne fysiskt sett alltid med många andra, men nu kan jag ha henne hos mig i tanken hela tiden. Först trodde jag att det skulle bli tungt att inte få sörja i fred, men varje gång jag möter någon som kommer fram och berättar vad mamma har gjort för den personen så är det som att mammas kärlek strömmar mot mig. Och jag har märkt att många verkar uppskatta att jag delar med mig av mina tankar.

Pratar pappa Kjell Kaspersen och du oftare sedan Barbro dog?
– Ja, jag är en stark person, men hos pappa kan jag också visa mig skör. Han är som ett träd med jättedjupa rötter och det är skönt att sätta sig där mot stammen under hans krona till dess att jag vill och vågar flyga själv och ha stöd av honom och min familj. Han och mamma hade jättefin kontakt.

Kristin lät exet och exets nya kvinna bo i gillestugan
Det verkar du också ha sett till att skapa med dina barns föräldrar. Berätta om arrangemanget där Filips pappa Martin Lamprecht och hans dåvarande fru Erica Johansson under dina "barnlediga" helger och senare vardagar bodde i din gillestuga!
– När Martin åtta år efter vår separation flyttade till Göteborg tyckte jag att det var onödigt att han skulle hyra någon etta i Stockholm för att kunna umgås med Filip. Dessutom var det bra för Filip att se att mamma och pappa kan vara på samma ställe.
– Det första åren bodde Martin i Sollentuna och vi hade en "bra" separation där vi var överens. Sedan när han flyttade till Göteborg med Erica var det naturligt att de bodde hos oss varannan helg.
LÄS MER: Kristin Kaspersens livsval efter utbrändheten
Och så lämnade Martin din andre son Leon på förskolan när du jobbade med "Nyhetsmorgon"?
– Jag hade en barnflicka tidigare som lämnade Leon och Filip i skolan. När hon slutade erbjöd sig Martin att komma söndag-onsdag i stället för helger. Han hjälpte till med en del praktiska saker i huset också. Han var ju glad att jag behöll huset så att Filip fick bo kvar.
– Många frågar varför jag har varit singel så länge och det kanske inte är så konstigt, haha. Jag menar inte att skylla på det, men jag hade snarare fokus på familjen än på att träffa någon.
Så när du hade barnledig helg hade du fredagsmys med ditt ex och hans flickvän?
– Ja ibland, och med deras dotter Wilda som tyckte jättemycket om båda mina söner. Eller så kunde jag ta hand om Wilda så att Martin och Erica kunde gå ut och käka. Det har funkat väldigt bra. Dessutom var det stort av Erica att gå med på att bo här när de var i stan.
– Då barnen har fyllt år har båda papporna kommit hit och firat dem. Mitt hem är också öppet för barnens och mina vänner. När mamma gick bort slöt vännerna upp och kom hem och lagade mat till mig, tog med mig ut på middagar och turades om att sova hos mig.
Kristin Kaspersen om singelskapet
Din syster Malin Berghagen berättade för mig att hon tre veckor efter Barbros bortgång mötte kärleken på nytt. Du hade ingen partner när du miste din mor?
– Visst hade det varit fint att ha en partner att luta mig mot, men jag har haft mina vänner, min pappa, mina syskon, mina syskonbarn och mina egna barn. Bara en sådan sak som att en kompis som tänker på mig kan skriva det och skicka ett sms med ett hjärta betyder massor.
https://www.instagram.com/p/BrxgMDvljCQ/I "Kändispodden" sade du inte saknar tvåsamheten i sig, men att du längtar efter att tycka om någon?
– Ja, jag läste någonstans att man när man har varit singel länge blir man lite mer kräsen om man mår bra i det liv man lever. Inte kräsen kring utseende, men för att vara beredd att ta in en ny person i ens liv ska det kännas superbra, för det är inte tvåsamheten som är fokus utan att tycka om någon.
– Jag har inte tänkt att jag ska vara singel resten av livet, det har bara blivit så att jag har varit det lång tid nu. Dyker det upp någon så dyker det upp någon. Jag längtar efter att få tycka om någon och att någon tycker om mig på riktigt. Det ser jag fram emot, men jag känner ingen brådska.

Kristin Kaspersens val
Fotboll – Ishockey
"Det går inte att välja! Men om det gäller att titta live så är hockey roligast".
Thailand – Fjällen
"Jag älskar både skidåkning och sol".
Vin – Vatten
"För det mesta dricker jag förstås vatten, men det kan vara gott med ett glas vin också någon gång".
Soffa – Löpband
"Jag är mer fysiskt aktiv än stillasittande, men övar på att sitta stilla någon gång också".
Seriemaraton - Filmkväll
"En tv-serie som "Suits" kan få mig att totalt sett sitta i soffan i 1,5 timmar, om man räknar in pauser för att göra te. Nu ser jag "Riverdale" tillsammans med min son".
Hudvårdsrutin - Tvål
"Jag tycker att det är viktigt att ta hand om hyn, men lägger inte mycket tid på det. Min systerdotter Linn ger mig jättebra knep om enkla rutiner".
LÄS MER: Kristin Kasperens tårfyllda hälsning till "Lill-Babs"