Ponyplay är när man klär ut sig och agerar som häst eller hästskötare. Karolina 42, från Stockholm upptäckte Ponyplay för några år sedan och i dag är det en stor del av hennes liv.
– Det är hårt jobb och det är fysiskt krävande. Om jag inte tränar utanför Ponyplay-träningen skulle jag inte orka med själva träningen, säger hon i Kanal 5:s "Outsiders".
Karolina upptäckte Ponyplay via BDSM-världen och hon berättar i programmet att hon var skeptisk till det i början.
– Det här kan man inte hålla på med - skaffa en riktig häst, berättar hon att hon sa till sin vän i början.
LÄS MER: 28-åriga Martina: Brösten styr mitt liv
Ofta möter hon hat från sin omgivning. Karolina berättar om negativa fördomar mot Ponyplay men att hon ser det som en lek för vuxna.
– Jag vill också kunna springa och kunna röra mig precis som de gör, säger Karolina när hon berättar om sin fascination för hästar.
Karolina i "Outsiders" är häst och hästskötare
Karolina har även en egen mänsklig häst. Det är en svart hingst som kommer från Tyskland. De träffas några gånger om året och ägnar sig då åt Ponyplay, dressyr och åker sulky. I avsnittet kommer den mänskliga hästen på besök i Stockholm.
– Det roligaste med det här är att ha en egen häst. Det är otroligt roligt att träna ihop, säger Karolina när hon tränar med sin mänskliga häst.
LÄS MER: Victoria, 27, dricker vännens blod i ritual
I torsdagens avsnitt av "Outsiders" i Kanal 5 kör Karolina, hennes parhäst och hingst ner för Drottninggatan. Det är ett sätt att visa upp Ponyplay och försöka normalisera det säger Karolina.
"Outsiders" sänds torsdagar 21.00 i Kanal 5.
Följ Expressen Nöje på Facebook - där kan du kommentera och diskutera våra artiklar.