Det var bokningsbolaget Blixten & co som i ett pressutskick på måndagen meddelade att Jerry Williams avlidit.
"Det är med tungt hjärta och stor sorg som vi måste meddela att Erik Fernström (Jerry Williams), efter en kort tids sjukdom, lämnade oss igår söndag", skriver man i pressmeddelandet.
Vännen Lennart "Hoa-Hoa" Dahlgren, 65, berättar att Jerry Williams under hösten led av smärtor.
– Det var inte någon gång förrän december, januari som han testade sig.
Jerry Williams hade drabbats av cancer.
– Han var ju väldigt vältränad och höll i gång. Det var väl genetisk otur att han åkte på det där, säger Lennart Dahlgren.
LÄS MER: Rocklegendaren Jerry Williams är död
Jerry Williams gjorde sin sista spelning i december

Jerry Williams var under 2017 på turné runt Sverige med föreställningen "Man måste få lira". Sista spelningen blev i december, under evenemanget Vintergalan.
– Han var ju känd för sin fantastiska energi på scen. Han älskade att hålla på. På så sätt är det bra att det inte blev ett långt uppehåll från scenen. Det var senast i december som han uppträdde, säger Lennart Dahlgren.
Under tiden för hans sista spelningar hade Jerry Williams redan ont, säger Lennart Dahlgren.
– Han hade ju uppträdanden under hösten. Då hade han ju smärta. Det är för jävligt för det var en fantastiskt schyst karl, säger Lennart Dahlgren.
Vännerna brukade träffas då Jerry Williams besökte Lennart Dahlgrens restaurang i Stockholm.
– Han kom ju till min restaurang rätt ofta och käkade. Men han har inte varit inne sedan i höstas, säger Lennart Dahlgren.
Han planerade att besöka vännen – men sjukdomsförloppet gick för snabbt.
– Det var meningen att jag skulle åka dit. Men det gick ju jättefort, säger Lennart Dahlgren.
Annele Hencz Mortimer-Hawkins var Jerry Williams artistansvarige på skivbolaget Universal. Hon skriver i ett mejl till Aftonbladet:
”Jag vill inte kommentera sjukdomen och hans sista tid mer än att allt gick väldigt fort".

Många av vännerna ovetandes
Lennart Dahlgren har haft kontinuerlig kontakt med Jerry Williams anhöriga och visste om att det stod illa till. Men många av artistens vänner blev chockade över dödsbeskedet.
– Jag kände till att han hade problem med ryggen men inte mer än så. Jag är helt uppriven, det är en hjälte som gått ur tiden, säger Matte Lagerwall, gitarrist i Jerry Williams band.
Jerry Williams familj har genom Blixten & co avböjt att kommentera ytterligare.
Bolagets grundare Leif "Blixten" Henriksson, som var vän med Jerry Williams i decennier, beskriver i ett uttalande vännen som "ödmjuk, varm och extremt omtänksam".
"I nästan 50 år har han funnits runt mig, mer eller mindre dagligen, så sorgen och saknaden jag känner just nu går inte att beskriva i ord. Mina varmaste tankar går till Jerrys familj", säger Leif Henriksson i uttalandet.