Gå direkt till sidans innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Janni Olsson Delérs besked efter separationen med Jon Olsson Delér: ”Vi ska bo här ihop”

Så fungerar det vid en skilsmässa: Här är processen steg för steg
I en ny vlogg berättar hon att trots att de ansökte om skilsmässa i fjol ska fortsätta bo ihop.
Foto: Youtube.
Paret Olsson Delér.
Foto: IZABELLE NORDFJELL / IZABELLE NORDFJELL EXPRESSEN

Janni Olsson Delér och Jon Olsson Delér meddelade att de går skilda vägar i augusti.

I en ny vlogg berättar Janni Olsson Delér att paret fortsatt bor ihop – och kommer så göra när de bygger hus i Nacka.

– Vi kommer bo här ett tag så vi håller på och fixar till det så att det blir mysigare för oss att bo här.

Efter elva år ihop, varav fyra som gifta, meddelade paret Janni och Jon Olsson Delér i augusti i fjol att de skiljer sig.

– Det är inte så att vi har kommit på det här beslutet snabbt, det kan jag börja med att säga, det har ju pågått länge liksom. Och det är inte så att vi inte har provat allt. Det var inget lätt beslut av oss ändå, men man vill ändå dela på sig som vänner med respekt för varandra och ha en härlig stämning, berättade hon i podcasten ”Two of a kind” i augusti.

– Och vi kommer ju ändå alltid ha varandra i våra liv för vi har ju barn ihop. Så ja, trist.

”Vi ska bo här ihop”

Och kvar har de blivit i varandras liv. I en ny vlogg på Youtube bjuder Janni Olsson Delér sina följare på en rundtur i huset som står på den 39 miljoner kronor dyra tomten som hon och dåvarande maken köpte 2021 i Nacka.

– Vi ska bo här ihop. Det tar ett tag att få bygglov, så vi kommer bo här ett tag så vi håller på och fixar till det så att det blir mysigare för oss att bo här.

– Jag kan knappt vänta på att byggandet ska starta här, men det kommer nog ta ett tag eftersom vi inte har bygglov än. De vill ha ytterligare några saker från oss som vi måste fixa, säger hon.

Halvön kostade paret 39 miljoner kronor 2021

Jani Olsson Delér och Jon Olsson Delér bygger just nu sitt drömhus i Sverige.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.