Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Flickvännens stöd i flytten till Sverige

Birikir om stödet från hemstaden: ”De är exalterade”
Birkir Blaer under säsongens första fredagsfinal av TV4:s Idol 2021.
Foto: PONTUS LUNDAHL/TT / TT NYHETSBYRÅN
Birkir Blaer berättar om hemstadens stöd – trots att de inte ens kan se sändningarna.
Foto: PELLE T NILSSON / SPA SPA | SWEDISH PRESS AGENCY

Birkir Blær älskar Sverige.

Så mycket att han flyttat hit från Island. 

Men det var styvsysterns krav som fick honom att söka till svenska ”Idol”.

Ett program han då aldrig sett. 

– Jag är verkligen glad att hon sa det, säger han.

Birkir Blær kommer från Island men tävlar i svenska ”Idol”. Anledningen till att han och flickvännen flyttade från hemlandet var bland annat en kärlek till den svenska musiken.

– Jag har varit här ganska mycket eftersom min pappa och styvsyster bor här sedan ganska lång tid tillbaka. Jag älskar landet och musiken, säger han.

Nu är 21-åringen en av de 13 deltagare som gått vidare för att tävla i fredagsfinalerna. Han har ett stort stöd från flickvännen – som backar hans artistdröm trots att den kan innebära mycket resor. 

– Hon är absolut hundra procent stöttande. Hon vet att det är det här jag vill göra med mitt liv och att jag ibland kommer att vara hemifrån under perioder.

Systerns krav

Det var att styvsystern som redan bodde i Sverige som krävde att han skulle söka till svenska ”Idol”. Själv hade han inte kommit på idén – och heller inte sett programmet. 

– När jag berättade för henne att jag skulle flytta hit så sa hon att jag måste söka till ”Idol”. Jag är verkligen glad att hon sa det, för jag visste inte riktigt hur det fungerade. Hon skickade en länk och sa åt mig att söka.

Stödet från Island

Invånarna i hemstaden Akureyri har också visat ett stort stöd inför tävlingen – trots att de inte får rösta och inte ens kan titta på sändningen, berättar han.

– Det är en stad med 20 000 invånare och stark sammanhållning så alla är exalterade, säger han

– Jag får lägga upp klipp från programmet, det är många som frågar hur de kan se sändningen. 

Själv ser han mycket fram emot att tävla i fredagsfinalerna. 

– Jag är exalterad och nervös, jag kommer att göra mitt bästa och vara mig själv. Jag tror att det är det bästa man kan göra oavsett vad man gör, säger han.


Se Birkir Blærs hyllade framträdande i ”Idol”

Juryns hyllning i fredagens avsnitt.

Nya röstningssystemet: ”Kan vara en fördel för vissa av deltagarna”

Det nya röstningssystemet i "Idol" innebär att röstningen sker under veckan inför fredagasfinalen och idolerna får veta om de gått vidare innan de uppträder.