Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Hovrätten friar Mange Schmidt: "Skitskönt"

Vi bevakar de största händelserna och sänder live varje dag.
Artisten Mange Schmidt frias av Hovrätten. "Nu kanske man kan sluta lägga resurser på såna här meningslösa saker och satsa på någonting viktigare i stället, säger han till Expressen.se."
Foto: Magnus Jönsson

Hovrätten friar artisten Mange Schmidt, som kissade i en buske intill Fyrisån i Uppsala förra året.

Nu firar han – genom att samla in pengar till engångstoaletter i Nairobis slumområden.

– Det är skitskönt faktiskt, säger Mange Schmidt.

Det var i april förra året som artisten Mange Schmidt blev så nödig att han inte kunde hålla sig, och kissade i en buske i centrala Uppsala i närheten av Fyrisån. Det var en kväll i slutet av april och Mange Schmidt var på väg till en efterfest efter att ha spelat in en video.

– Jag försökte kissa i naturen utan att någon skulle se mig, men tydligen såg en polis mig i alla fall, säger han.

"Det var skönt"

Expressen.se pratar med Mange Schmidt några timmar efter att han blivit friad i Svea hovrätt.

– Jag är glad. Det var skönt. Nu kanske man kan sluta lägga resurser på såna här meningslösa saker och satsa på någonting viktigare i stället, säger Mange Schmidt.

Ska du fira?

– Nja, fira och fira. Jag ska försöka samla in de pengar som det har kostat samhället att driva den här rättegången.

Köper engångstoaletter

För pengarna tänker Mange Schmidt engagera sig i ett projekt i Kenyas huvudstad Nairobi.

– I slummen i Nairobi, i Kibera, finns det ett projekt som ett svenskt företag har dragit i gång. Det heter PeePoople. Det är en engångstoalett som man kan uträtta sina behov i. Inom fyra veckor har allt giftigt försvunnit och i stället blivit väldigt bra gödsel som kan användas för att odla träd och annat, säger han.

Hur själva insamlingen av pengar ska gå till vet inte Mange Schmidt riktigt ännu. Det blir lite "learning by doing" som han säger.

– Vi kommer använda oss av olika sociala medier först och främst, säger han.

Många toalettbesök

Pengarna som rättegången kostat skulle räcka till ungefär 50 000 toalettbesök för barnen i Nairobis slum enligt Mange Schmidt.

Just nu sitter han och jobbar med sin del i projektet.

– Det är egentligen det jag är mest glad över, inte så mycket min friande dom. Det är också kul, men en bonus, säger han.

Nu får det här fallet betraktas som avslutat, tycker Mange.

– Det får vi verkligen hoppas. Även om åklagaren skulle försökta ta det till högsta domstolen tror jag faktiskt inte att HD skulle godkänna det, säger han.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.