Det var vid lunchtid på söndagen som ekonomen och förre ”Lyxfällan”-programledaren Patrick Grimlund kolliderade med en lastbil.
Utöver föraren satt en kvinna med i lastbilen som tv-profilen krockade med. Hon beskriver nu de senaste dagarna som ett vakuum.
– Jag har inte ens kommit så långt att jag har sjukskrivit mig. Det har känts så oviktigt just nu, berättar hon.
– Jag kan inte göra någonting utan att bli påmind om det. Om jag sitter, står eller ligger, vad jag än gör så gör det ont. När jag blundar så krockar jag. Varje gång krockar jag.
”Sväng, sväng, sväng”
Minnesbilden är tydlig.
– Jag tänker bara ”sväng, sväng, sväng”. När jag inser att den inte kommer svänga då tänker jag bara att det här kommer göra ont. Sen smäller det.
Efter kollisionen var hon snabbt ute ur lastbilen. Hon var också själv en av de som ringde 112.
– Jag beställde två brandbilar, två ambulanser, säger hon.
Kort efter dödsolyckan inleddes en förundersökning, ingen person misstänks för något brott. Nu försöker polisen ta reda på vad som orsakade kollisionen.
– Det är en allvarlig trafikolycka som vi jobbar vidare med, säger Johnny Gustavsson, presstalesperson på polisen.
Panikångestattacker
Efter kollisionen fördes lastbilschauffören och kvinnan till sjukhus för kontroll. I dag är hon glad över att hon lever. De senaste dagarna har hon fått flera panikångestattacker. Framåt kommer hon att träffa en psykolog.
– Jag kan inte liksom börja bearbeta någonting, förrän jag har landat ordentligt. Men vi har fått jätte- jättemycket hjälp från alla håll och kanter, säger hon och fortsätter:
– Jag kan inte ens ta en dag i taget. Jag har tagit en timme i taget.
– Jag tänker på det varje gång jag blundar.