Här är alla vinnarna på Kristallen-galan 2021

Årets tv-personlighet fick dubbla statyetter.
Foto: OLLE SPORRONG EXP
David Sundin på Kristallen 2021.
Foto: OLLE SPORRONG
Foto: MATTIAS HELLSTROM / SPA SPA | SWEDISH PRESS AGENCY

Carina Bergfeldt blev årets kvinnliga programledare och ”Spökjakt” blev tittarnas favoritprogram.

Här är alla vinnarna i Kristallen 2021.

Efter att ha varit nominerad fyra gånger fick Tilde de Paula revansch och tog emot pris för ”Årets nyhets- och aktualitetsprogram” för ”Efter fem” och lyckan var total när hon och Anna Brolin sprang upp på scenen.

– Vi ska fira hela natten, sa Anna Brolin.

”Årets hederspris” gick till Malou von Sivers som skämtade om att hon hade tänkt slå sönder sin Kristall eftersom det var många hon ville dela den med. 

– Sist vill jag tacka min familj som är här i kväll. Utan er hade jag inte heller stått här, sa Malou von Sivers från scen.

Här är alla vinnare i Kristallen 2021

Årets program

VINNARE: Tunna blå linjen


Tittarnas favoritprogram

VINNARE: Spökjakt, Discovery+

Nominerade: Bäst i test, SVT; Masked Singer Sverige, TV4; Spökjakt, Discovery+; Älska mig, Viaplay


Årets kvinnliga programledare

VINNARE: Carina Bergfeldt, SVT

Nominerade: Jonna Lundell, Discovery+; Suzanne Sjögren, Viaplay/TV6; Tilde de Paula Eby, TV4


Årets manliga programledare

VINNARE: David Sundin, SVT

Nominerade: David Hellenius, TV4; Joakim Lundell, Discovery+; Peter Jihde, Viaplay/TV3


Årets tv-personlighet

VINNARE: Tareq Taylor i Tareq Taylors matresa, SVT

Tareq Taylor i Tareq Taylors matresa, SVT; Emma Örtlund i Catwalk, Viaplay; Filip Dikmen i Big Brother, TV4; Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso i Wahlgrens värld, Discovery+/Kanal 5


Årets hederspris

Malou von Sivers


Årets barnprogram

VINNARE: Djuren på Djuris, UR

Nominerade: Bert, C More; Julkalendern: Mirakel, SVT; Kokobäng, SVT; Wild kids, C More


Årets dokusåpa

VINNARE: Elitstyrkans hemligheter – Sverige, TV4

Nominerade: Elitstyrkans hemligheter – Sverige, TV4; Ensam i vildmarken, Discovery+/Kanal5; Hide and seek, Discovery+; Mästarnas mästare, SVT; Robinson, TV4


Årets dokumentärprogram

VINNARE: Greta, SVT

Nominerade: Catwalk, Viaplay; Greta, SVT; Gängkrigens tid, TV4; Kalla fakta dokumentär: Decennium, i Assanges skugga, TV4; Pandemin inifrån, Expressen TV


Årets faktaprogram

VINNARE: Fyraåringarna på äldreboendet, TV4

Nominerade: Afrika – i virusets spår, TV4; Din hjärna, SVT; En våldsam kärlek, SVT; Fyraåringarna på äldreboendet, TV4; Leva utan att dö - Pandemin med diabetes, Viaplay


Årets granskning

VINNARE: Estonia – Fyndet som ändrade allt, Discovery+/Kanal 5

Nominerade: 200 sekunder/Rasismen på H&M, Viafree; Dokument inifrån: Vaccinkrigarna, SVT; Kalla fakta – Belarus-affären, TV4; Kalla fakta – Kollegornas hämnd, TV4


Årets humorprogram

VINNARE: Premiärdatum oklart, SVT

Nominerade: Alla utom vi, Discovery+/Kanal 5; Dips, SVT; Kärlek & anarki, Netflix; Premiärdatum oklart, SVT; Sjölyckan, TV4/C More


Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

VINNARE: Amy Deasismont i Thunder in my heart, Viaplay

Nominerade: Amy Deasismont i Thunder in my heart, Viaplay; Evin Ahmad i Snabba cash, Netflix; Gizem Erdogan i Tunna blå linjen, SVT; Lotta Tejle i Sommaren -85, SVT; Miriam Ingrid i Björnstad, HBO Nordic


Årets livsstilsprogram

VINNARE: Tareq Taylors matresa, SVT

Nominerade: Grand Designs Sverige, TV4; Hjälp, vi har köpt en bondgård!, SVT; Husdrömmar, SVT; Seniorsurfarna, UR; 


Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

VINNARE: Alexander Abdallah i Snabba cash, Netflix

Nominerade: Alexej Manvelov i Top Dog, TV4/C More; Alexander Abdallah i Snabba cash, Netflix; Oscar Töringe i Tunna blå linjen, SVT; Per Lasson i Tunna blå linjen, SVT; Ulf Stenberg i Björnstad, HBO Nordic


Årets nyhets- och aktualitetsprogram

VINNARE: Efter fem, TV4

Nominerade: 30 minuter, SVT; Efter fem, TV4; Efterlyst, TV3/Viaplay; USA-valet, TV4; Utrikesbyrån, SVT


Årets nyskapande/förnyare

VINNARE: Tydligare tal, SVT

Nominerade: Idol 2020, TV4; ORCA, Viaplay; Tydligare tal, SVT; Tänk till, UR; Videoväggen i Allsången och Musikhjälpen, SVT


Årets realityprogram

VINNARE: Älskar, älskar inte, Discovery+/Kanal 5

Nominerade: Benjamin´s, TV4; Lerins Sommarö, SVT; Svenska Truckers, Viaplay; Älskar, älskar inte, Discovery+/Kanal 5; Över Atlanten, Discovery+/Kanal 5


Årets sportproduktion

VINNARE: Vinterstudion med VM-vintern, SVT

Nominerade: Handbolls-VM, TV6/Viaplay; SHL Hockeylördag, TV4/C More; The Masters, C More; UEFA Nations League, TV4/C More; Vinterstudion med VM-vintern, SVT


Årets tv-drama

VINNARE: Tunna blå linjen, SVT

Nominerade: Björnstad, HBO Nordic; Jakten på en mördare, SVT; Snabba cash, Netflix; Thunder in my heart, Viaplay; Tunna blå linjen, SVT


Årets underhållningsprogram

VINNARE: Masked Singer Sverige, TV4

Nominerade: Alla mot alla, Discovery+/Kanal 5 ,Bäst i test, SVT, Let’s dance, TV4, Så mycket bättre, TV4

Se också:

Ur arkivet: Joakim Lundell berättar om "Spökjakt" som sänds på Discovery+.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.