Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Här är alla vinnarna i Kristallen

Här är alla vinnarna i kvällens ”Kristallen”.

Årets underhållningsprogram

Vinnare: ”Bäst i test”, SVT/Baluba

Nominerade: ”Alla mot alla med Filip och Fredrik”, Kanal 5 och Dplay/Nexiko; ”Så mycket bättre”, TV4/Mastiff; ”Talang”, TV4/Fremantle; ”Vem kan slå Anja och Foppa”, Kanal 5 och Dplay/Nordisk Film TV

 

Årets kvinnliga programledare

Vinnare: Renée Nyberg, TV4

Nominerade: Babben Larsson, SVT; Margaux Dietz, Viaplay och TV3; Renée Nyberg, TV4; Sofia Wistam, Kanal 5/Dplay

 

Årets manliga programledare

Vinnare: David Hellenius, TV4;

Nominerade: David Hellenius, TV4; David Sundin, SVT; Johnnie Krigström & Mattias Särnholm, Kanal 5 och Dplay; Peter Jihde, Viaplay och TV3

 

Årets program

Vinnare: Spökjakt, Kanal 5

Nominerade: ”Bäst i test”, SVT/Baluba; ”Renées Brygga”, TV4/Jarowskij; ”Spökjakt, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios; ”Älska mig”, Viaplay/Warner Bros.

 

Årets tv-drama

Vinnare: ”Älska mig”, Viaplay/Warner Bros.

Nominerade: ”Dejta”, SVT/BRF; ”Eagles”, SVT/New Stories; ”Fartblinda”, TV4 och C More/FLX; ”Kalifat”, SVT/Filmlance

 

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Vinnare: Gizem Erdogan/”Kalifat”, SVT

Nominerade: Aliette Opheim/”Kalifat”, SVT; Ilinca Neacsu/”Box 21”, Viaplay; Josephine Bornebusch/”Älska mig”, Viaplay; Julia Ragnarsson/”Fartblinda”, TV4 och C More    

 

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Vinnare: Amed Bozan/”Kalifat”, SVT

Nominerade: Joakim Sällquist/”Box 21”, Viaplay; Johan Rheborg/”Solsidan”, TV4 och C More; Johan Ulveson/”Älska mig”, Viaplay; Matias Varela/”Fartblinda”, TV4 och C More  

 

Årets tv-personlighet

Vinnare: Erik Niva/Premier League, Viaplay

Nominerade: Birgitta Rasmusson/”Hela Sverige bakar”, TV4; Carina Bergfeldt/”Min hemlige Bror”, SVT; Leif Mannerström/”Sveriges mästerkock”, TV4; Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso/”Wahlgrens Värld”, Kanal 5 och Dplay     

 

Årets humorprogram

Vinnare: ”Leif och Billy”, SVT/Mag5

Nominerade: ”Filip och Mona”, SVT/Art & Bob; ”Helt Perfekt”, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios; ”Leif och Billy”, SVT/Mag5; ”Solsidan”, TV4 och C More/Jarowskij och FLX; ”Sommaren med släkten”, Kanal 5 och Dplay/Art & Bob

 

Årets barnprogram 

Vinnare: ”Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet”, TV4 och C More/Nordisk Film TV

Nominerade: ”Sagasagor”, Viaplay/SF Studios Production; ”Sommarskuggan - Vinterskuggans uppdrag”, SVT; ”Wild Kids”, C More/Jarowskij; ”Världens hemskaste sjukdomar”, SVT/Delta Studios

 

Årets nyskapande/förnyare

Vinnare: ”Live Date”, Viafree/Brand New Content

Nominerade: ”Alla mot alla med Filip och Fredrik”, Kanal 5 och Dplay/Nexiko; ”Big Brother Sverige”, TV4 Play och Sjuan/Meter Television; ”Efter fem”, TV4; ”Live Date”, Viafree/Brand New Content; ”Sverige Möts: Mötet”, SVT

 

Årets realityprogram 

Vinnare: ”Svenska Truckers”, Viaplay/Alaska

Nominerade: ”Expeditionen”, TV4/Baluba; ”Renées Brygga”, TV4/Jarowskij; ”Wahlgrens Värld”, Kanal 5 och Dplay/ITV Studios; ”Äkta Billgrens”, SVT/Mastiff

 

Årets dokumentärprogram 

Vinnare: ”Guldfeber”, SVT

Nominerade: ”Det svenska popundret”, SVT;  ”Guldfeber”, SVT; ”Hitlers dödsdömda svenskar”, TV4 och C More/Ellung Media; ”Svenska Fall”, Viaplay/Brand New Content; ”Vargattacken på Kolmården”, TV4 och C More/Nordisk Film TV

 

Årets Dokusåpa 

Vinnare:  ”Robinson”, TV4/Mastiff

Nominerade: ”Allt för Sverige”, SVT/Meter Television; ”Bachelor Sverige”, TV4 Play och Sjuan/Warner Bros.; ”Celebrity Ex on the Beach”, Dplay/Meter Television; ”Paradise Hotel”, Viaplay/Mastiff; ”Robinson”, TV4/Mastiff

 

Årets fakta och samhällsprogram

Vinnare: ”Trolljägarna”, Viaplay/Strix

Nominerade: ”Blattarna som byggde Sverige”, TV4/STO-CPH; ”Din hjärna”, SVT/ITV Studios; ”Edit: Vad hände Gina Dirawi?”, SVT; ”Landet lyckopiller”, SVT/FLX

 

Årets granskning 

Vinnare: ”Dokument Inifrån - Att rädda ett barn”, SVT

Nominerade: ”Dokument Inifrån - Att rädda ett barn”, SVT; ”Kalla Fakta – Guldkalven”, TV4; ”Kalla Fakta – Kommittén”, TV4; ”Kalla Fakta - Vecka 42”, TV4; ”Uppdrag Granskning - Ung och kriminell”, SVT

 

Årets livsstilsprogram 

Vinnare: ”Mandelmanns gård”, TV4/Meter Television

Nominerade: ”Arvinge okänd”, SVT; ”Food and Fire”, Viaplay/Mastiff; ”Hemma hos arkitekten”, SVT; ”Mandelmanns gård”, TV4/Meter Television; ”Seniorsurfarna”, UR/Jarowskij

 

Årets nyheter- och aktualitetsprogram 

Vinnare: ”Kalla fakta”, TV4

Nominerade: ”Dina frågor om corona”, TV4; ”Efter fem”, TV4; ”Efterlyst”, TV3/Alaska; ”Kalla fakta”, TV4; ”Special: Coronaviruset”, SVT

 

Årets sportproduktion 

Vinnare:  Fotbolls-VM 2019 (Damer), TV4

Nominerade: Fotbolls-VM 2019 (Damer), TV4 och C More; Hockeylördag (SHL), TV4 och C More; Premier League-studion, Viaplay/Nent Group Sport; Vinterstudion, SVT; VM i friidrott, SVT 

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.