Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

”Greta” vinner för bästa dokumentär

Under kvällen prisades bland annat dokumentärfilmen ”Greta” om Greta Thunberg i kategorin ”Bästa dokumentärfilm”.
Foto: PELLE T NILSSON / SPA
Foto: SVT
Nathan Grossman vinner för bästa dokumentärfilm för "Greta" under Guldbaggegalan 2021.
Foto: ANDERS WIKLUND/TT / TT NYHETSBYRÅN
Foto: COURTESY OF HULU / AP TT NYHETSBYRÅN
Foto: ANDERS WIKLUND/TT / TT NYHETSBYRÅN
Uje Brandelius.
Foto: ROBERT EKLUND / STELLA PICTURES/ROBERT EKLUND ROBERT EKLUND
1 / 8

Här är alla vinnare som hittills presenterats på Guldbaggegalan.

Bästa film

”Charter” – utsedd till Sveriges bidrag för bästa internationella långfilm vid Oscarsgalan 2021.

”Greta” – en internationellt samproducerad dokumentärfilm om klimataktivisten Greta Thunberg.

”Orca” – elva personer, isolerade från omvärlden under Corona-pandemin, kommunicerar på distans via skärmar.

”Scheme birds” – svensk-brittisk dokumentärfilm från den skotska staden Motherwell, länge en viktig stad för skotsk stålindustri.

”Spring Uje spring” – självbiografisk långfilm om musikern och journalisten Uje Brandelius, diagnostiserad med Parkinsons sjukdom.

Vinnare: ”Spring Uje spring”

Bästa regi

Marie Bäck för ”Psykos i Stockholm”

Nathan Grossman för ”Greta”

Henrik Schyffert för ”Spring Uje spring”

Vinnare: Amanda Kernell för ”Charter”

Bästa manus

Josephine Bornebusch och Gunnar AK Järvstad för ”Orca”

Maria Bäck för ”Psykos i Stockholm”

Amanda Kernell för ”Charter”

Vinnare: Uje Brandelius för ”Spring Uje spring”

Bästa kvinnliga huvudroll

Irma von Platen för rollen i ”Inland”

Josefin Neldén för rollen som Mamman i ”Psykos i Stockholm”

Josefine Stofkoper för rollen som Dottern i ”Psykos i Stockholm”

Vinnare: Ane Dahl Torp för rollen som Alice i ”Charter”

Bästa manliga huvudroll

Adel Darwish för rollen som Monir i ”Ghabe”

Rolf Lassgård för rollen som Marianne i ”Min pappa Marianne”

Johan Rheborg för rollen som Claes i ”Orca”

Vinnare: Uje Brandelius för rollen som Uje i ”Spring Uje spring”

Bästa kvinnliga biroll

Marie Göranzon för rollen som Margit Vanheden i ”Se upp för Jönssonligan”

Eva Melander för rollen som Lena i ”Inland”

Marianne Mörck för rollen som Lena-Sleva i ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Vinnare: Lena Endre för rollen som Eva i ”Min pappa Marianne”

Bästa manliga biroll

Sverrir Gudnason för rollen som Mattias i ”Charter”

Erik Johansson för rollen som John i ”Orca”

Ville Virtanen för rollen som Johannus i ”Den längsta dagen”

Vinnare: Ahmad Fadel för rollen som Farid i ”Ghabe”

Bästa foto

”Samtidigt på jorden”

”Spring Uje spring”

Vinnare: ”Charter”

Bästa klippning

”Breaking surface”

”Spring Uje spring”

”Orca”

Vinnare: Fredrik Morheden för ”Breaking surface”

Bästa kostym

Cilla Rörby för ”Se upp för Jönssonligan”

Daniela Krestelica för ”Andra sidan”

Vinnare: Kicki Ilander för ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Bästa ljud/ljuddesign

Jens Johnson för ”The average color of the universe”

Fredrik Jonsäter för ”Se upp för Jönssonligan”

Vinnare: Fredrik Lantz för ”Andra sidan”

Bästa mask/smink

Sara Klänge för ”Se upp för Jönssonligan”

Daniela Krestelica för ”Andra sidan”

Vinnare: Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr, Love Larson för ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Bästa originalmusik

Lars Greve för ”Psykos i Stockholm”

Uno Helmersson för ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Vinnare: Ola Kvernberg för ”Only the devil lives without hope”

Bästa scenografi

Sabine Hviid för ”Charter”

Linda Janson för ”Se upp för Jönssonligan”

Christian Olander för ”Nelly Rapp – Monsteragent”

Årets hedersguldbagge

Vinnare: Sten Ljunggren

Bästa visuella effekter

Chimney VFX för ”Se upp för Jönssonligan”

Oskar Mellander, Petter Bergmar, Håkan Ossiann, Anders Nyman, Per Nyman för ”Andra sidan”

Vinnare: Jelmen Palsterman, Tony Kock för ”Breaking surface”

Bästa utländska film

”Babyteeth” – australiensisk dramakomedi om svårt sjuka Milla som förälskar sig handlöst i en kriminell man.

”Mank” –  tar oss till 30-talets glamorösa Hollywood och skildrar bakgrundshistorien till Orson Welles film ”Citizen Kane”.

Vinnare: ”Till min dotter” – en film av Waad Al-Kateab, en kvinna boende mitt i krigshärden Aleppo i Syrien.

Bästa kortfilm

”Du gamla, du fria”

”Index”

Vinnare: ”A legacy of horses”

Bästa dokumentärfilm

”Idomeni”

”Scheme birds”

Vinnare: ”Greta”

Gullspiran 

Priset tilldelas en person som gjort enastående insatser inom svensk barnfilm.

Vinnare: Jon Nohrstedt

Lena Endre vann sin tredje guldbagge - hyllade Rolf Lassgård.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.