Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Här är alla vinnare på Guldbaggegalan

Här bryter Sofia Kappel ihop efter priset: "Fuck it"
Sofia Kappels när hon tog emot Guldbaggen för årets kvinnliga huvudroll.
Foto: SVT.
Suzanne Osten fick årets hedersguldbagge.
Foto: STEFAN JERREVÅNG/TT / TT NYHETSBYRÅN
Jonas Karlsson prisades för rollen som Tyko Jonsson.
Foto: SVT
Nathalie Álvarez Mesén, regissör ”Clara Sola”.
Foto: STEFAN JERREVÅNG/TT / TT NYHETSBYRÅN

Kvällens stora vinnare blev ”Clara Sola” som bland annat tog hem pris för ”Bästa film” och ”Bästa regi”.

Skådespelardebutanten Sofia Kappel prisades med ”Årets bästa kvinnliga huvudroll” och höll ett tårfyllt tacktal.

Här är alla vinnarna på Guldbaggegalan 2022.

Bästa film

”Clara Sola”

Producent: Nima Yousefi

”Pleasure”

Producenter: Erik Hemmendorff, Eliza Jones och Markus Waltå

”Tigrar”

Producent: Piodor Gustafsson

”Utvandrarna”

Producent: Fredrik Wikström Nicastro

”Världens vackraste pojke”

Producent: Stina Gardell

Vinnare: ”Clara Sola”

Bästa regi

Nathalie Álvarez Mesén, för ”Clara Sola”

Gorki Glaser-Müller, för ”Children of the Enemy”

Ronnie Sandahl, för ”Tigrar”

Ninja Thyberg, för ”Pleasure”

Vinnare: Nathalie Álvarez Mesén, för ”Clara Sola”

Bästa internationella film

”The Father”

Regi: Florian Zeller

”Flykt”

Regi: Jonas Poher Rasmussen

”Nomadland”

Regi: Chloé Zhao

Vinnare: ”Flykt” 

Bästa kvinnliga huvudroll

Lisa Carlehed, för rollen som Kristina i ”Utvandrarna”

Wendy Chinchilla Araya, för rollen som Clara i ”Clara Sola”

Sofia Kappel, för rollen som Bella i ”Pleasure”

Cecilia Milocco, för rollen som Molly i ”Knackningar”

Vinnare: Sofia Kappel, för rollen som Bella i ”Pleasure”

Bästa manliga huvudroll

Mustapha Aarab, för rollen som John-John i ”Vinterviken”

Erik Enge, för rollen som Martin Bengtsson i ”Tigrar”

Jonas Karlsson, för rollen som Tyko Jonsson i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Gustaf Skarsgård, för rollen som Karl-Oskar i ”Utvandrarna”

Vinnare: Jonas Karlsson, för rollen som Tyko Jonsson i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Årets hedersguldbagge

Vinnare: Regissören och manusförfattaren Suzanne Osten

Bästa kvinnliga biroll

Sofia Helin, för rollen som Judit i ”Utvandrarna”

Liv Mjönes, för rollen som Karin i ”Tigrar”

Carla Sehn, för rollen som Beata i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Jennie Silfverhjelm, för rollen som Marianne Jonsson i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Vinnare: Jennie Silfverhjelm, för rollen som Marianne Jonsson i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Bästa manliga biroll

Filip Berg, för rollen som Ruben i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Daniel Castañeda Rincón, för rollen som Santiago i ”Clara Sola”

Magnus Krepper, för rollen som Frank i ”Vinterviken”

Jonay Pineda Skallak, för rollen som Sluggo i ”Vinterviken”

Vinnare: Jonay Pineda Skallak, för rollen som Sluggo i ”Vinterviken”

Bästa manus

Nathalie Álvarez Mesén och Maria Camila Arias, för ”Clara Sola”

Manuel Concha, för ”Suedi”

Hogir Hirori, för ”Sabaya”

Jan Vierth, för ”Apstjärnan”

Vinnare: Nathalie Álvarez Mesén och Maria Camila Arias, för ”Clara Sola”

Bästa kortfilm

”Bad Lesbian”

Regi: Simone Norberg

”Du är alltid 20”

Regi: Christer Wahlberg

”Man med duvor”

Regi: Lina Maria Mannheimer

Vinnare: ”Man med duvor”

Bästa dokumentärfilm

”Children of the Enemy”

Regi: Gorki Glaser-Müller

”Lena”

Regi: Isabel Andersson

”Sabaya”

Regi: Hogir Hirori

”Världens vackraste pojke”

Regi: Kristina Lindström och Kristian Petri

Vinnare: ”Sabaya”

Bästa foto

Ellinor Hallin, för ”Kören – en film om Tensta Gospel Choir”

Marek Septimus Wieser, för ”Tigrar”

Sophie Winqvist Loggins, för ”Clara Sola”

Vinnare: Sophie Winqvist Loggins, för ”Clara Sola”

Bästa visuella effekter

Alex Hansson och Torbjörn Olsson, för ”Utvandrarna”

Martin Malmqvist, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Ronald Grauer, för ”Clara Sola”

Vinnare: Alex Hansson och Torbjörn Olsson, för ”Utvandrarna”

Bästa produktionsdesign

Elle Furudahl, för ”Knackningar”

Michael Higgins, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Paula Loos, ”för Pleasure”

Vinnare: Michael Higgins, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Bästa originalmusik

Anna von Hausswolff och Filip Leyman, för ”Världens vackraste pojke”

Lisa Nordström, för ”Children of the Enemy”

Johan Söderqvist, för ”Utvandrarna”

Vinnare: Lisa Nordström, för ”Children of the Enemy”

Bästa maskdesign

Eros Codinas och Love Larson, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Therese Sandersson, för ”Red Dot”

Erica Spetzig, för ”Pleasure”

Vinnare: Erica Spetzig, för ”Pleasure”

Bästa ljuddesign

Brian Dyrby och Kristoffer Salting, för ”Världens vackraste pojke”

Thomas Jæger, för ”Knackningar”

Erick Vargas Williams, Valène Leroy, Charles De Ville och Aline Gavroy, för ”Clara Sola”

Vinnare: Erick Vargas Williams, Valène Leroy, Charles De Ville och Aline Gavroy, för ”Clara Sola”

Bästa kostymdesign

Louize Nissen, för ”Utvandrarna”

Ingrid Sjögren, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

Amanda Wing Yee, för ”Pleasure”

Vinnare: Amanda Wing Yee, för ”Pleasure”

Bästa klippning

Marie-Hélène Dozo, för ”Clara Sola”

Amalie Westerlin Tjellesen och Olivia Neergaard-Holm, för ”Pleasure”

Hanna Lejonqvist och Dino Jonsäter, för ”Världens vackraste pojke”

Vinnare: Hanna Lejonqvist och Dino Jonsäter, för ”Världens vackraste pojke”

Gullspiran 

Priset tilldelas en person som gjort enastående insatser inom svensk barnfilm.

Vinnare: Johan Hagelbäck 


Dirawis sexskämt: "Butt plug eller strap-on? Ta båda!"

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.