Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Här är alla nominerade till Kristallen 2019

”Wahlgren värld” är nominerad till ”Årets program”.Foto: GÖRAN GRANLUND / STELLA PICTURES
”Mandelmanns gård” är nominerad till ”Årets program”Foto: JONAS EKSTRÖMER/TT / TT NYHETSBYRÅN
”Bäst i test”, med Babben Larsson i spetsen, är nominerad till ”Årets program”Foto: KARIN TÖRNBLOM / IBL
”På gränsen med Peter Jihde” är nominerad till ”Årets program”.Foto: NAINA HELéN JÅMA/TT / TT NYHETSBYRÅN

Nu är årets nomineringar till tv-priset Kristallen här.

Det är femtonde året som galan hålls och snart är det dags att kora bland annat årets kvinnliga programledare, årets manliga programledare och årets program.

Kristallen 2019 leds av Babben Larsson och David Sundin på cirkus i Stockholm den 30 augusti. Det är hela 21 statyetter som ska delas ut till välförtjänta tv-insatser under det gångna året. Här är alla nominerade:

Årets barnprogram

Doktorerna, SVT

Djurverket, UR

Sagasagor, Viaplay

Livet i mattelandet, UR

Julkalendern ”Storm på lugna gatan”, SVT

Årets dokumentärprogram

Josefin Nilsson - Älska mig för den jag är, SVT

Anders, jag och hans 23 andra kvinnor, SVT

Stieg Larsson - Mannen som lekte med elden , TV4/C More

Tjock-Steffe, TV4/ C more

Filmen om Alexander, Kanal 5

Årets dokusåpa

Paradise Hotel, TV3/Viafree

Kockarnas Kamp, TV4

Vinnarskallar, TV4

Allt för Sverige, SVT

Superstars 2019, Kanal 5

Årets fakta - och samhällsprogram

36 dagar på gatan, SVT

Tjafs!, Viafree

Jenny och Steffo träffar partiledarna, TV4

Under burkan, Expressen TV

Trolljägarna, TV3

Årets granskning

De osynliga barnen - Kalla fakta, TV4

Nagelfixarna - Uppdrag granskning, SVT

Utanför laget - Kalla fakta, TV4

FN & mörkläggningen - Uppdrag granskning, SVT

Swedbank & penningtvätten - Uppdrag granskning, SVT

Årets humorprogram

Dips, SVT

Enkelstöten, TV4/C more

Finaste familjen, TV4/C more

Leif & Billy, SVT

Helt perfekt, Kanal 5

Årets kvinnliga skådespelare i en tv-produktion

Hanna Ardéhn (Störst av allt), Netflix

Helena Bergström (Bröllop, begravning och dop), TV4/ C more

Ia Langhammer (Det som göms i snö), Kanal 5

Josefin Neldén (Vår tid är nu), SVT

Mikaela Knapp (Systrar 1968), SVT

Årets livsstilsprogram

Arvinge okänd, SVT

Middag med mitt ex, TV3

Sofias Änglar, Kanal 5

Vem bor här?, SVT

Världens sämsta indier?, SVT

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Felix Sandman (Störst av allt), Netflix

Jens Hultén (Systrar 1968), SVT

Robert Gustafsson (Det som göms i snö), Kanal 5

Mattias Nordkvist (Vår tid är nu), SVT

Rolf Lassgård (Jägarna), TV4/C more

Årets nyheter - och aktualitetsprogram

200 sekunder, Viafree/Aftonbladet.se

Börsmorgon-rapportextra, DI TV

Efter fem, TV4

IS svenskarna korrespondenterna, SVT

Svenska nyheter, SVT

Årets nyskapande/förnyare

Den stora älgvandringen, SVT

Jenny och Steffo träffar partiledarna, TV4

Nedsläckt land, SVT

Partiledardebatten i Gävle, TV4

Tjafs!, Viafree

Årets realityprogram

Gift vid första ögonkastet, SVT

SOS Sverige, Kanal 5

Lerins lärlingar i Brasilien, SVT

Superungar, UR

Wahlgrens värld - Kanal 5

Årets sportproduktion

Fotbolls-VM 2018, Tv4/C more

SHL-studion/ Hockey-lördag, TV4/C more

Handbolls-VM, Viaplay/TV3

Champinos leauge studion, Viaplay/TV6

E-allsvenskan, Dplay

Årets tv-drama

Bonusfamiljen, SVT

Bröllop, begravning och dop, TV4/C more

Det som göms i snö, Kanal 5

Störst av allt, Netflix

Systrar 1968, SVT

Årets tv-personlighet

Hanna Marklund, TV4

Lars Lerin & Junior, SVT

Marcus Oscarsson, TV4

Mia Skäringer (Kroppshets), SVT

Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso, Kanal 5

Årets underhållningsprogram

Alla mot alla med Filip & Fredrik, Kanal 5

Bäst i test, SVT

Let's Dance, TV4

På spåret, SVT

Talang, TV4

Årets program

Bäst i test, SVT

Mandelmanns gård, TV4

På gränsen med Peter Jihde, TV3

Wahlgrens värld, Kanal 5

Årets kvinnliga programledare

Rebecca Stella, TV3

Sanna Nielsen, SVT

Sofia Wistam, Kanal 5

Tilda de Paula Eby, TV4

Årets manliga programledare

David Hellenius, TV4

David Sundin, SVT

Johnnie Krigström och Mattias Särnholm, Kanal 5

Peter Jihde, TV3