Under sommaren 2021 har Christina Schollin, 84, byggt ett hus på tomten i Lagnö utanför Stockholm – mot sin make Hans Wahlgrens, 84, vilja.
I ”Wahlgrens värld” visar hon nu upp bygget för dottern Pernilla Wahlgren, 54. Hans Wahlgren däremot – han håller sig långt därifrån.
– Pappa däremot han tycker idén är superdum och vägrar att gå nära huset, berättar Pernilla Wahlgren i programmet.
Dottern håller med sin mamma och tycker att idén om ett gästhus är bra. De spenderar varenda midsommar där och när de är där allihopa finns det inte mycket plats att sova på.
– Du är bra på att förverkliga dina drömma du, säger Pernilla Wahlgren till sin mamma och får en puss på kinden.
Pernilla Wahlgren fortsätter:
– Mammas dröm, pappas mardröm lite så.
Bjuden in på fest – maken vill ej gå in
Senare i programmet gör Christina Schollin inbjudningar till en taklagsfest för det nya huset – och tänker skicka en inbjudan till sin man.
– Det har varit delade meningar om det här huset så länge men han ska få en inbjudan, det ska han få, skrattar hon.
– Det är hennes hus helt och hållet, det är hon som vill ha det och jag som inte vill ha det.
När Hans Wahlgren får inbjudan har han en viktig fråga
– Det är väl inte inomhus? För jag går inte in i huset.
– När ska du göra det då? frågar Schollin.
– Det har jag ingen aning om, det kan ta många år, svarar maken.
Enligt Schollin har hon drömt om det här huset i minst fem år och Hans Wahlgren berättar att han har kämpat lika länge – men förgäves.
– Hon får alltid sin vilja igenom, ler Hans Wahlgren.
Schollin berättar att han inte varit nära huset en enda gång.
– Jag känner honom, han är så himla envis, har han sagt en gång att det här huset vill jag inte ha, då håller han sig borta, säger hon och fortsätter:
– Det är alltid roligare om man är två om ett beslut, och två att glädjas åt det. Nu blev det inte så.
”När mamma har flyttat in i det lilla röda huset”
I säsongsavslutningen av den tidigare säsongen berättade Pernilla Wahlgren också att Christina Schollin ofta får sin vilja igenom.
– Mamma är så cool där, när hon vill något så ser hon till att det blir så. Hon ville köpa hus i Spanien och då blev det så. Hon ville starta butik och då blev det så. Nu vill hon bygga ett hus. Pappa har varit emot det från start och vi andra också. Vi kanske kan tycka att hon borde renovera det stora, röda huset först innan man börjar bygga ett nytt. Det är lite konstigt. Men det kommer bli fint, skrattade Pernilla Wahlgren då.
– Jag hoppas att ni kommer och hälsar på mig i det stora röda huset när mamma har flyttat in i det lilla röda huset, skojade Hans Wahlgren då.