Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Försvaret efter tv-historiens mest utskällda julkalender

”Det var ju en travesti på julevangeliet”, säger Claire Wikholm om ”Broster Broster”.
Foto: CORNELIA NORDSTRÖM

Premium: Det är tv-historiens mest utskällda julkalender.

”Broster broster” från 1971 anklagades för att vara såväl vänsterpropaganda som ett upplysningsprogram i sexualkunskap.

– Vi fick brev där det stod att ”sådant ska man inte lära barn”, säger Claire Wikholm, 78, som spelade en av huvudrollerna.

Expressen Premium

Läs Premium gratis i en vecka

Få tillgång till hela Expressens digitala värld. Alla läsare kan använda den fria provperioden en gång. Därefter är priset 89 kr/mån. Digital tillsvidareprenumeration. Ingen bindningstid – säg upp när du vill.

Allt detta ingår:

• Expressen.se och Expressen–appen – obegränsad tillgång till alla artiklar

• E-tidning och korsord alla dagar

• Alla artiklar på skonahem.se, halsoliv.se, levaochbo.se, teknikensvarld.se, mama.nu, alltomresor.se, amelia.se och alltommat.se

• Dela din prenumeration med upp till 3 personer

Genom att klicka på “STARTA PREMIUM” godkänner du Bonnier News AB:s (org.nr. 559080-0917) prenumerationsvillkor för Expressen Premium och bekräftar att du tagit del av personuppgiftspolicy. Av tekniska skäl kan ett belopp på 1 kr komma att reserveras på ditt konto, men betalas tillbaka inom kort.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.

De är svenskarna som tjänar pengar på Tiktok

Premium: Tipsen för att lyckas • Experten om fallgroparna

Carina Bergfeldt: Jag har fått diagnosen PTSD

Premium: En dag med tv-profilen • Diagnosen • Familjelivet • Bråken

”Kan mammas make strunta i ett syskon?”

Premium: Birgitta Piper: Kan finnas en baktanke