Skådespelaren och artisten Felix Sandman, 21, hade inte haft en ledig stund sedan han blev tonåring.
I TV4:s ”Renées brygga” berättar han om vad som i somras fick honom att till sist bestämma sig för att det var dags att slappna av – och ta den första semestern.
– Nu kände jag att det kom till en punkt där jag behövde stänga av och ta det lugnt, så att man inte bara fortsätter tills väggen kommer, säger han.
Fick sin diagnos
Under ledigheten passade Felix Sandman på att göra färdigt sin adhd-utredning som han hade påbörjat tidigare utan att slutföra.
Resultatet visade att han har adhd, och han berättar i programmet att det under åren blivit värre, och att han efter den färdiga utredningen slagit fast att han behöver psykologhjälp.
– När jag var yngre var jag mer uppe i varv och mer utåt. Nu har det mer börjat gå upp i huvudet. Min skalle bli mer överarbetad känns det som. Det pågår tankar hela tiden till höger och vänster, och också att, har man ett dåligt möte på jobbet, allting påverkar mig så mycket emotionellt, säger Felix Sandman.
Felix Sandman avslöjar framtidsdrömmarna
I programmet ställer Renée Nyberg frågan om Felix Sandmans framtidsdrömmar.
– Jag har ju så höga förväntningar på mitt liv. Dels har jag sagt att jag ska skaffa barn när jag är 27, men om tio år, världsturné, 100 procent, är ju förväntningarna. Och att spela i flera Hollywoodfilmer. Jag tror inte att jag kommer nöja mig, säger Sandman.
– Jag är en sjukt onöjd person, och jag vill ändå tro att vill man någonting tillräckligt mycket så kommer man dit.