Biggest loser" har inte bara varit en viktresa för deltagarna, utan även en känslomässig resa för Kristin Kaspersen, 43. Som tonåring led hon själv av anorexi, och vet hur problematiskt förhållandet till mat kan vara.
- I "Biggest loser" ser man ju dem som har ätstörningar där med. Det kan vara allt från att du åt mycket socker som barn och då fick ett stort beroende till att du varit med om en sorg eller olycka.
Blir tårögd
När Extra träffar henne på ett kafé på Östermalm i Stockholm blir hon tårögd när hon talar om deltagarna och deras kamp för ett hälsosammare liv.
- Allting handlar om att man måste ta eget ansvar. Och att göra det när man mår så dåligt, och sedan få se dem komma ut och stråla var en sådan lycka. Jag grät så mycket.
Kristin har fortfarande har kontakt med flera av deltagarna. Bland andra vinnaren Simon Kachoa, 24, som slog vad om att han skulle orka springa en mil till sommaren.
Nu har han gjort det - tillsammans med Kristin.
- Jag var helt slut och dyngsur, men att jag fick springa med Kristin gjorde bara saken bättre, säger han till Extra.
Betydde mycket
Och det är med värme i rösten han talar om Kristin, som var mer än bara en programledare.
- Varje invägning och när någon åkte ut fick vi ta omtagningar för att Kristin grät så mycket, säger han och skrattar.
- Hon är verkligen omtänksam och godhjärtad. Det finns få som henne.