Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

De är de mest spelade kvinnliga låtskrivarna

Foto: OWEN SWEENEY / AP TT NYHETSBYRÅN
Foto: MAGNUS LILJEGREN / STELLA PICTURES

Robyn, Zara Larsson, Tove ”Tove Lo” Nilsson, Jonnali ”Noonie Bao” Parmenius och Lykke ”Lykke Li” Zachrisson är de svenska kvinnliga låtskrivare som spelades mest på Spotify, på konserter, i butiker och i radio och tv, både i Sverige och utomlands, under förra året.

Det uppger Stim i ett pressmeddelande.

”Det är otroligt roligt att följa svenska kvinnliga låtskrivares framfart på internationella hitlistor, år efter år. Det är en lång väg kvar till jämställdhet inom musikbranschen, men vi ska samtidigt vara stolta över våra stora framgångar. Sverige har verkligen etablerat sig som en av världens främsta nationer vad det gäller kvinnligt musikskapande”, säger Lina Heyman på Stim.

Humortrions besvikelse efter Melodifestivalen 

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.