Efter succén med showen ”Nu” på Hamburger Börs i Stockholm är Danny Saucedo tillbaka med ett nytt projekt – den modeinspirerade ”The run away show”, som har premiär i Göteborg i oktober.
I söndagens avsnitt av ”Nyhetsmorgon” på TV4 berättar Danny Saucedo att han mådde dåligt när förra showen tog slut, och att han la all sin energi på att börja med ett nytt projekt.
– Förra var ju ett samtal med publiken, och jag blottade mig själv. Jag kommer fortsätta vara kommunikativ, fast kanske med bilder och låta konsten snacka, säger Danny Saucedo i ”Nyhetsmorgon”.
Artistens förhållande med Molly Sandén
Medan han pratade om fästmön Molly Sandén i ”Nu”, verkar Saucedo alltså vilja fokusera på musiken i den nya showen.
Samtidigt förstår han att fansen är nyfikna på varför förhållandet med Molly Sandén tog slut.
– Folk är intresserade av ens privatliv, och det förstår jag, eftersom jag är en offentlig person, och det är även Molly. Men det finns inget mer att säga än att vi älskar varandra, men det är slut, säger han i ”Nyhetsmorgon”.
När artisten får frågan om hur han mår efter uppbrottet är han positiv.
– Jag mår bra, jag mår jättebra. Det är nytt för mig, det är nytt för henne. Det är vår. Det är nytt, det är kul.
”Försöker vara kär i mig själv”
Danny Saucedo försöker också fokusera på sig själv efter uppbrottet, och börja älska sig själv.
– Jag försöker vara kär i mig själv. Om jag inte kan vara kär i någon annan, kan jag vara kär i mig själv. Jag försöker äta rätt, träna rätt, väldigt mycket fokus på musiken och det kreativa.