Även om det inte blir någon storslagen och glammig galakväll i år på grund av coronapandemin delas Golden globe-statyetter ut på söndagsnatten, svensk tid. Trots att galan anordnas via videolänk inleds den traditionsenligt med intervjuer på röda mattan – som år blir på distans.
Komikerna och skådespelarna Tina Fey och Amy Poehler leder galan, något de även gjort tre gånger tidigare.
– NBC har länge varit hem till två av de roligaste personerna på planeten, Tina Fey och Amy Poehler, och vi ville inte vänta längre med att berätta de fantastiska nyheterna om att de ska leda Golden glodes igen, sa Paul Telegdy, ordförande för NBC Entertainment, till US Weekly i januari förra året då det stod klart att duon skulle leda galan.
Programledarduon kommer dock inte få vara tillsammans under galan. Poehler kommer att vara på The Beverly Hilton hotell i Los Angeles, där Globes vanligtvis hålls, medan Fey kommer att vara på NBC: s huvudkontor i New York.
Under ceremonin kommer celebra gäster som Renee Zellweger, Cynthia Erivo, Joaquin Phoenix, Laura Dern, Salma Hayek och Jamie Lee Curtis att dela ut de ärofyllda priserna. Sveriges stora hopp är Ludwig Göransson som har chans att kamma hem pris för ”Bästa filmmusik”, för sina kompositioner i actionfilm ”Tenet”.
Kritik mot galan
När nomineringarna till årets gala presenterades i början av februari var det flera kritiker och fans som hade ett och annat att säga om titlarna som blivit nominerade.
Flera menar att Golden globe inte lyckats uppmärksamma det bästa som tv- och filmindustrin har bjudit på under det gångna året.
Bland annat har galan kritiserats för att ha nominerat James Corden till ”Bästa manliga huvudroll (musikal/komedi)” för sin roll i Netflix-musikalen ”The Prom”. I filmen spelar ”The Late Late Show”-programledaren en homosexuell man och har fått kritik för att upprätthålla stereotyper för homosexuella män, skriver Independent.
Enligt Paper Magazine har en del har påstått att serieskaparna bakom Netflix-serien ”Emily in Paris” har mutat till sig sina två nomineringar efter uppgifter om att de bjöd in 30 personer ur Hollywood Foreign Press Association, vilka är de som röstar till Golden globes, till inspelningen av serien i Paris och bjöd dem på lyxhotell och middag.
Golden globes visas på TV4Play klockan 02.00 den första mars.