Clara Henry, 26, bytte under hösten 2019 grådask mot en paradisö utanför Fiji när hon spelade in äventyrsprogrammet ”Robinson”. En barndomsdröm som gick uppfyllelse, berättar hon i podden ”Tv-fabriken”.
– Jag har alltid velat vara med i Robinson, säger hon.
Att det är jobbigt att spela in Robinson förstår många. Men i podden berättar Clara Henry detaljer om utmaningen - som att de tävlande inte ens veta vilken dag det är. Produktionen ser till att deltagarna blir helt bortkopplade från verkligheten.
– De får inte prata om mat, de får inte ens säga vad klockan är. Ibland kunde man smyga upp bakom kamerapersonen för att se vilken dag och tid det stod på skärmen.
– De var väldigt schysta, även om man inte får prata så mycket med varandra.
Måste ha ögonbindel
På frågan om vilka typer av tv-fusk som pågår bakom kamerorna svarar programledaren och den före detta Youtubern att de är många, men vill inte avslöja alla.
– Det ser ut som att vi går till alla tävlingar, men vi åker båt överallt, säger hon och berättar att deltagarna är tvungna att ha ögonbindel på sig under båtturerna.
– Jag tror det är en del av konceptet. Vi ska vara totalt bortkopplade, vi ska inte se annan civilisation. Vi ska inte se vart vi rör oss, vi ska inte veta om vi är på en annan ö eller åker runt samma. De berättar inte vad som händer i Sverige. Det är en del av det psykologiska, tror jag.
Inte mycket ”vildmark” som tittarna tror
Hon berättar också att ”Robinson”-ön inte är så mycket ”vildmark” som tittarna kanske tror.
– Man tror att man ska leva i vildmarken. Men det är så exploaterat, det är verkligen en tv-fabrik de där öarna. Det växer inget naturligt där. De planterar ut mat som man får hitta i djungeln.