Lördagens ”Stjärnorna på slottet” handlar om Grynet Molvig, den norska sångerskan som blev våldsamt populär i svensk film och tv på 70-talet.
Slottkollegan Carola Häggkvist är under programmet mycket nyfiken på Molvig. Hon undrar nyfiket om hur livet var med greven och kungavännen ”Noppe” Lewenhaupt – och när Grynet Molvig pratar om samarbetet med Povel Ramel brister det för Carola.
Molvig berättar:
– Jag skulle göra en revy på China med Bosse Parnevik. Jag tyckte inte att jag fått ett så bra nummer. Så jag ringde Povel och sa ”kan du hjälpa mig?”. Så skrev han en av de vackraste visorna till mig: ”Droppen från New Orleans”.
LÄS OCKSÅ: Carola går ner på knä – ”friar” till komikern
”Extra stor kärlek”
När Grynet Molvig nynnar på melodin blir Carolas känslor starka.
– Nä men alltså jag ryser hela jag, säger Carola.
– Jag blev bara helt betagen, jag blev rörd övre hela situationen. Dels gör hon det så fantastiskt bra, sen att hon fick den här förmånen att få en egenskriven melodi från just Povel Ramel.

I en intervju med Expressen utvecklar Carola Häggkvist om Grynet Molvig:
– Jag fick en extra stor kärlek för Grynet. Hon har fortfarande lite sidor hos sig som är oslipade som jag skulle vilja lyfta fram. För henne själv, för att hon är värd det. För att hon är en fantastiskt duktig sångerska. Hon är ”morsom” och väldigt kul och väldigt talangfull. Vis, smart.