I dag kom regeringen med besked om att restriktionerna lättas från och med den 29 september. Konserter, teaterföreställningar och andra evenemang med mindre än 15 000 deltagare behöver då inte längre ha något deltagartak eller krav på avstånd.
Glädjen är stor för Sveriges artister – på Instagram har flera artister lagt upp inlägg där de berättar om sina starka känslor.
”Och där kom fågelholken fram! Aaaahhh helt fantastiska nyheter - nästan ofattbart. ÄNTLIGEN!!”, skriver Carola Häggkvist på Instagram.
https://www.instagram.com/p/CThaI8ni2Gz/?utm_medium=copy_link
”Glädjen som går igenom hela min kropp just nu går inte att beskriva på annat sätt än genom detta klipp”, skriver Sanna Nielsen i ett inlägg på Instagram följt av ett filmklipp från en konsert och hon fortsätter:
”LYCKORUS! Äntligen får kultur-och nöjesbranschen börja jobba igen! 🌟 VÄLKOMNA!”
https://www.instagram.com/p/CThZ9wUlL9a/?utm_medium=copy_linkEn annan artist som beskriver glädjeruset är countrydrottningen Jill Johnson.
”Då så!!! ÄNTLIGEN öppnades porten till rättvisa och kultur som vi alla behöver! TACK🤩!!”, skriver hon till en bild på sig själv med en gitarr.
Även Lisa Nilsson skriver om sin lycka på Instagram.
”Så mkt avlastning på gemensamma stödkassan detta kommer innebära nu när vi på sikt ges möjligheter att åter kunna försörja vår bransch och anställa fler igen!”.
https://www.instagram.com/p/CThbdlSNMAC/?utm_medium=copy_link”LYCKAN NÄR RESTRIKTIONERNA LYFTS EFTER 1,5 ÅRS KRÄFTGÅNG!!!!”, skriver trollkarlen och programledare Tobbe Blom till en bild på sig själv på Instagram.
https://www.instagram.com/p/CThX-77I1Tp/?utm_medium=copy_link