Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Carola hade romans med tjej: "Var fysiska"

I lördagens avsnitt av "Så mycket bättre" berättar Carola Häggkvist att hon hade en romans med tjej på 80-talet.
Foto: Alexander Donka
"De tappade hakan, gänget där. Det var så skönt på något sätt, att i stället för att behöva förklara gamla tidningsskriverier, så liksom berättade jag själv ur mitt eget liv, som gör att livet inte bara är svart eller vitt, utan det finns många färger däremellan", säger Carola till Expressen.se.
Foto: Patrik C Österberg / All Over Press
Gänget som medverkar i årets "Så mycket bättre".
Foto: Emmalisa Pauly

Carola Häggkvist fick de andra deltagarna i "Så mycket bättre" att tappa hakan.

I lördagens avsnitt avslöjar sångerskan att hon har haft en romans med en tjej.

- Det var en intim... vi kom dit så att vi var fysiska, säger Carola till Expressen.se.

Lördagens "Så mycket bättre" är 30 minuter längre än vanligt.

Skälet är att TV4 har valt att förlänga Carola Häggkvists dag.

- Innehållet räcker och jag tror att intresset kring hennes program är så pass stort. Många program skulle må bättre av att vara lite längre så att man hinner gå in djupare på vissa saker, har producenten Martin Nygren tidigare berättat.

I "Så mycket bättre" berättar Carola bland annat om sin längtan efter tvåsamhet, någon att dela vardagen med.

"Det finns många färger däremellan"

När Expressen.se träffade Carola på torsdagen sa sångerskan att hon träffat en ny man och att hon numera är i en relation.

Carola berättade även mer om en av de händelser som hon tar upp i lördagens program: Att hon haft en kortvarig romans med en kvinna.

- De tappade hakan, gänget där. Det var så skönt på något sätt, att i stället för att behöva förklara gamla tidningsskriverier, så liksom berättade jag själv ur mitt eget liv, som gör att livet inte bara är svart eller vitt, utan det finns många färger däremellan. Det ville jag dela med mig av, säger Carola Häggkvist.

– Sen kom det en del följdfrågor som inte kommit med. Alltifrån Johan som undrade om jag var bi, jag vet knappt vad det är. Jo, det vet jag. Men jag är inte bi. Det var intressant hur samtalet blev.

"Kändes det inte helt toppen dagen efter"

Carola intresse för kvinnan skedde på 80-talet när sångerskan var tonåring.

Var ni fysiska? 

– Jo, och det var det de frågade också. Det var en intim... vi kom dit så att vi var fysiska.

– För mig kändes det inte helt toppen dagen efter, den känslan jag hade, jag kunde inte riktigt relatera till det i mitt liv för framtiden. Också därför tog det, inte slut, för vi var väl aldrig på, men det var mer att man ville tala om att man har förståelse och själv har varit där.

Carola berättar också att romansen med kvinnan var en relation som hon inte "såg någon som helst framtid i".

– Jag kände att "det här vill jag inte". Men att man testade i alla fall.

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.