I sommar kommer legenden Bruce Springsteen, 73, och The E Street Band till Sverige för inte bara en – utan tre spelningar. Och turnén kan bli den sista.
24, 26 och 28 juni spelar han på Ullevi i Göteborg och på onsdagskvällen, lokal tid, drog Bruce Springsteen av premiären för turnén i Tampa, USA.
Spelningen pågick i 2 timmar och 41 minuter och världsstjärnan drog av hits som ”Born to run” och ”Dancing in the dark”.
Så hur bra var då Bruce Springsteen under premiären?
”Sagostunden är över. Bossen är tillbaka och han vill bara spela”, skriver Billboards recensent Andrew Unterberger.
Unterberger skriver att arenan kokade från första stund – och genom hela de 28 låtarna. Att det var sex år sedan de stod på scen vill de ta igen, enligt recensenten.
”Hans röst är fortfarande allsmäktig”.
”Han är kanske lite stelare i sina rörelser men det gör honom inte mindre auktoritär eller slående för det”.
”Bossen” var inte speciellt pratsam på scen – men han kommenterade sin livsresa, till publikens jubel.
– När du är 15 handlar det bara om morgondagen, när man är 73, handlar det mycket om gårdagen. Så det är bäst att göra det bästa av det, sa Springsteen.
Den sista låten, en akustisk version av ”I’ll See You in My Dreams, tillägnade han Emily Rose Marcus, den avlidna dottern till rockkritikern Greil Marcus.
Springsteens framtidsplaner
Aftonbladet ger Bruce Springsteens och The E Street Bands premiär fyra plus.
”Ingen behöver dock vara ledsen för det. För festen är verkligen inte över ännu. Om de nu tar farväl gör de det med just den livsbejakande, sprakande typ av vulkanutbrottsspelning som alla som följt Springsteen & E Street Band under längre tid drömt om”, skriver Per Bjurman.
Springsteen berättade i november att han inte har några som helst planer på att lägga musiken på hyllan.
– Jag menar, om jag kom till en plats i livet där jag var arbetsoförmögen eller någonting men fram tills dess... jag menar titta på Johnny Cash, Pete Seeger, sa han då till radioprofilen Howard Stern och fortsatte:
– Jag tittar på de här killarna och tänker: ”Ja, jag vet inte om jag kommer att göra tre timmars-shower, men jag har så mycket olik musik som jag kan spela och göra.
Klart är att det är en glad världsartist som nu är tillbaka på scen.
– Jag sprang på det mest tursamma jobbet i världen eftersom att det ger mig en förmögenhet för någonting som jag hade gjort gratis, sa Springsteen i november.
Hela låtlistan:
No Surrender
Ghosts
Prove It All Night
Letter to You
Promised Land
Out in the Street
Candy’s Room
Kitty’s Back
Brilliant Disguise
Nightshift
Don’t Play That Song
The E Street Shuffle
Johnny 99
Last Man Standing
House of a Thousand Guitars
Backstreets
Because the Night
She’s the One
Wrecking Ball
The Rising
Badlands
Extralåtar:
Burning Train
Born To Run
Rosalita (Come Out Tonight)
Glory Days
Dancing in the Dark
Tenth Avenue Freeze-Out
I’ll See You in My Dreams