Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer
SPOILER ALERT

Ludwig Göransson utan pris – den som missade årets Golden Globe Awards valde rätt


En tandlös gala utan fingertoppskänsla under vilken kompositören Ludwig Göransson blev utan pris. Den som medvetet missade årets Golden Globe Awards valde rätt. 

Pixars mästerverk ”Själen” vann kategorin Bästa animerade film och om det var något årets Golden Globe Awards saknade så var det själ. 

Aldrig, och jag har sett många direktsända film- och tv-galor, har det varit tråkigare att se skådespelare, regissörer, manusförfattare och producenter ta emot pris, hålla tacktal och säga sådant som är givet, men som ändå behöver sägas. 

Visst, det fanns undantag: ett emotionellt pumpande tal med mycket hjärta från Chadwick Bosemans änka, gulligheten när Mark Ruffalos barn kramade om honom efter hans vinst, hur nära regissören David Fincher var sin kamera samt, som alltid, varje gång Jane Fonda ställer sig framför en mikrofon.  

Fonda pratade om att Hollywoods tält måste bli större och inkludera historier som tidigare inte har fått berättas. Kring detta handlade också galans övergripande snackis: Hollywood Foreign Press Association, som anordnar Golden Globes, står med byxorna nere efter en dräpande artikel i Los Angeles Times. Mest svidande är organisationens brist på mångfald, något som lyftes tandlöst i direktsändningen och kom att sammanfatta hur aningslös och lättjefull galan länge varit och fortfarande är.  

”Själen” vann Bästa animerade film på Golden Globe Awards 2021. Foto: PIxar/Disney

Som en följd av coronapandemin medverkade de nominerade digitalt. Snabbt stod oförmågan att leverera sammanhållande ljud klart; tekniska bekymmer som en gala inte får misslyckas med och som produktioner värda namnet självklart hade löst redan på förhand. 

För TV4 Media, som sände Golden Globe Awards på TV4 Play och C More, gick det inte mycket bättre. Parisa Amiri kommenterade och sammanfattande i de amerikanska reklampauserna, men hade många gånger inte tillräckligt mycket att säga eller fick tillsägelse om att hålla sig kort. I stället för intressant snack fick vi som tittade en bild på värdparet Tina Fey och Amy Poehler och besked i text att sändningen snart skulle fortsätta. Brist på engagemang och fingertoppskänsla från TV4? 03.17 en måndagsmorgon är det i alla fall lätt att irriterat vilja stänga av. 

Svenska superkompositören Ludwig Göransson var nominerad för sin musik i Christopher Nolans film ”Tenet”. 

Ingen vinst denna gång. 

I tv-kategorin vann Netflix sex av 11 statyetter. 

Det bästa med galan var att ”Emily in Paris” inte fanns bland segrarna. 

Josh O’Connor som prins Charles och Emma Corrin som prinsessan Diana i ”The Crown” säsong 4. Båda skådespelarna vann på Golden Globe Awards 2021. Foto: Netflix

DE VANN PÅ GOLDEN GLOBE AWARDS 2021: 

Bästa film (drama)

Vinnare: ”Nomadland”

Övriga nominerade: The Father”, ”Mank”, ”Promising Young Woman”, ”The Trial of Chicago 7”

Bästa kvinnliga huvudroll (drama)

Vinnare: Andra Day, ”The United States vs. Billie Holiday”

Övriga nominerade: Viola Davis, ”Ma Rainey’s Black Bottom”; Vanessa Kirby, ”Pieces of a Woman”; Frances McDormand, ”Nomadland”; Carey Mulligan, ”Promising Young Woman”

Bästa manliga huvudroll (musikal/komedi)

Vinnare: Sacha Baron Cohen, ”Borat Subsequent Moviefilm”

Övriga nominerade: James Corden, ”The Prom”; Lin-Manuel Miranda, ”Hamilton”; Dev Patel, ”David Copperfields äventyr och iakttagelser”; Andy Samberg, ”Palm Springs”

Bästa film (musikal/komedi)

Vinnare: ”Borat Subsequent Moviefilm”

Övriga nominerade: ”Hamilton”, ”Music”, ”Palm Springs”, ”The Prom”

Bästa regi

Vinnare: Chloe Zhao ”Nomadland”

Övriga nominerade: Emerald Fennell, ”Promising Young Woman”; David Fincher, ”Mank”; Regina King, ”One Night in Miami”; Aaron Sorkin ,”The Trial of Chicago 7”

Bästa manliga huvudroll (drama)

Vinnare: Chadwick Boseman, ”Ma Rainey’s Black Bottom”

Övriga nominerade: Riz Ahmed, ”Sound of Metal”; Anthony Hopkins, ”The Father”; Gary Oldman, ”Mank”; Tahar Rahim, ”The Mauritanian”

Bästa mini-serie, antologi eller film skapad för tv

Vinnare: ”The Queen’s Gambit”

Övriga nominerade: ”Normal People”; ”Small Axe”, ”The Undoing”Productions; ”Unorthodox”

Bästa skådespelerska i en miniserie eller tv-film

Vinnare: Anya Taylor-Joy, ”The Queen’s Gambit”

Övriga nominerade: Shira Haas, ”Unorthodox”; Nicole Kidman, ”The Undoing”; Cate Blanchett, ”Mrs. America”; Daisy Edgar-Jones, ”Normal People”

Bästa kvinnliga biroll i en tv-serie

Vinnare: Gillian Anderson, ”The Crown”

Övriga nominerade: Helena Bonham Carter, ”The Crown”; Julia Garner, ”Ozark”; Annie Murphy, ”Schitt’s Creek”; Cynthia Nixon, ”Ratched”

Bästa kvinnliga biroll

Vinnare: Jodie Foster, ”The Mauritanian”

Övriga nominerade: Glenn Close, ”Hillbilly Elegy”; Olivia Colman, ”The Father”; Amanda Seyfried, ”Mank”; Helena Zengel, ”News of the World”

Bästa tv-serie (drama)

Vinnare: ”The Crown”

Övriga nominerade: ”Lovecraft Country”, ”The Mandalorian”, ”Ozark”, ”Ratched”

Bästa icke-engelskspråkiga film

Vinnare: ”Minari”, USA

Övriga nominerade: ”En runda till”, Danmark; ”La Llorona”, Frankrike/Guatemala; ”Med livet framför sig”, Italien; ”Vi två”, Frankrike

Bästa skådespelare i en tv-serie (drama)

Vinnare: Josh O’Connor, ”The Crown”

Övriga nominerade: Jason Bateman, ”Ozark”; Bob Odenkirk, ”Better Call Saul”; Matthew Rhys, ”Perry Mason”; Al Pacino, ”Hunters”

Bästa kvinnliga huvudroll (musikal/komedi)

Vinnare: Rosamund Pike, ”I Care A Lot”

Övriga nominerade: Maria Bakalova, ”Borat Subsequent Moviefilm”; Kate Hudson, ”Music”; Michelle Pfeiffer, ”French Exit”; Anya Taylor-Joy, ”Emma”

Bästa tv-serie (musikal/komedi)

Vinnare: ”Schitt’s Creek”

Övriga nominerade: ”Emily in Paris”, ”The Flight Attendant”, ”The Great”, ”Ted Lasso”

Bästa skådespelare i en tv-serie (musikal/komedi)

Vinnare: Jason Sudekis, ”Ted Lasso”

Övriga nominerade: Don Cheadle, ”Black Monday”, Nicholas Hoult, ”The Great”, Eugene Levy, ”Schitt’s Creek”, Ramy Youssef, ”Ramy”

Bästa skådespelerska i en tv-serie (drama)

Vinnare: Emma Corrin, ”The Crown”

Övriga nominerade: Olivia Colman, ”The Crown”; Jodie Comer, ”Killing Eve”; Laura Linney, ”Ozark”; Sarah Paulsen, ”Ratched”

Bästa filmmusik

Vinnare: ”Själen”, Jon Batiste, Atticus Ross och Trent Reznor

Övriga nominerade: ”The Midnight Sky”, Alexandre Desplat; ”Tenet”, Ludwig Göransson; ”News of the World”, James Newton Howard; ”Mank”, Atticus Ross och Trent Reznor

Bästa originalsång

Vinnare: Med livet framför sej, ”Io Sì (Seen)”

Övriga nominerade: ”Judas and the Black Messiah”, ”Fight For You”; ”The Trial of the Chicago 7”, ”Hear My Voice”; ”One Night in Miami”, ”Speak Now”


Bästa manus

Vinnare: Aaron Sorkin, ”The Trial of the Chicago 7”

Övriga nominerade: Emerald Fennell, ”Promising Young Woman”; Jack Fincher, ”Mank”; Florian Zeller och Christopher Hampton, ”The Father”; Chloé Zhao, ”Nomadland”

Bästa skådespelare i en miniserie eller tv-film

Vinnare: Mark Ruffalo, ”I Know This Much is True”

Övriga nominerade: Bryan Cranston, ”Your Honor”; Jeff Daniels, ”The Comey Rule”; Hugh Grant, ”The Undoing”; Ethan Hawke, ”The Good Lord Bird”

Bästa skådespelerska i en tv-serie (musikal/komedi)

Vinnare: Catherine O’Hara, ”Schitt’s Creek”

Övriga nominerade: Lily Collins, ”Emily in Paris”; Kaley Cuoco, ”The Flight Attendant”; Elle Fanning, ”The Great”; Jane Levy, ”Zoey’s Extraordinary Playlist”

Bästa manliga biroll

Vinnare: Daniel Kaluuya, ”Judas and the Black Messiah”

De övriga nominerade: Sacha Baron Cohen, ”The Trial of the Chicago 7”; Jared Leto, ”The Little Things”; Bill Murray, ”On The Rocks”; Leslie Odom Jr, ”One Night in Miami”

Bästa animerade film

Vinnare: ”Själen”

Övriga nominerade: ”Croodarna 2: En ny tid”, ”Framåt”, ”Till månen och tillbaka” ”Wolfwalkers”

Bästa manliga biroll i en tv-serie

Vinnare: John Boyega, ”Small Axe”

Övriga nominerade: Brendan Gleeson, ”The Comey Rule”; Daniel Levy, ”Schitt’s Creek”; Jim Parons, ”Hollywood”; Donald Sutherland, ”The Undoing”

Hederspriset Carol Burnett Award

Vinnare: Norman Lear.

Cecil B deMille Award (Lifetime Achievement in Motion Pictures)

Vinnare: Jane Fonda