Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer
SPOILER ALERT

Alla nominerade till Kristallen 2017 – Kattis Ahlström programledare

Alexandra Rapaport och Shebly Niavarani på en bild från "Gåsmamman" säsong 2. Foto: Johan Paulin/Kanal 5
Alexandra Rapaport och Shebly Niavarani på en bild från ”Gåsmamman” säsong 2. Foto: Johan Paulin/Kanal 5

Den 1 september är det dags för Kristallen 2017 – i år är det SVT som direktsänder galan som belönar ”det bästa inom svensk television”.

Sedan ett tag tillbaka är det klart att Kattis Ahlström leder direktsändningen – nu på tisdagen släpptes också vilka tv-program, skådespelare och tv-profiler som är nominerade.

I år är det trettonde gången tv-priset Kristallen delas ut. Det blir tredje gången som SVT direktsänder galan. 19 statyetter ska få nya ägare – 13 av pristagarna utses av en jury, fyra av publiken och dessutom delas ett Hederpris ut. Nytt för i år är även Vinnarjuryns specialpris.

Stiftelsen Det svenska tevepriset grundades 2005 av SVT, TV3, TV4, Kanal 5, UR och Film & TV-producenterna. Stiftelsen belönar det bästa inom svensk television med priset Kristallen.

Galan sänds 1 september 20.00 i SVT och SVT Play.

ALLA NOMINERADE TILL KRISTALLEN 2017

ÅRETS KVINNLIGA PROGRAMLEDARE: Clara Henry (SVT), Antonia ”Anty” Johanson (TV3), Tilde de Paula Eby (TV4), Carina Berg (Kanal 5).

ÅRETS MANLIGA PROGRAMLEDARE: Kodjo Akolor (SVT), Måns Zelmerlöw och Alexander Wiberg (TV3), David Hellenius (TV4), Filip och Fredrik (Kanal 5).

ÅRETS SPORT-TV-PROFIL: André Pops (SVT), Frida Nordstrand (TV3), Anna Brolin (TV4), Isabel Boltenstern (Kanal 5).

ÅRETS PROGRAM: ”Musikhjälpen” (SVT), ”Parneviks” (TV3), ”Mandelmanns gård” (TV4), ”Wahlgrens värld” (Kanal 5).

Alexej Manvelov, Marie Richardson och Adam Pålsson spelar huvudrollerna i "Innan vi dör", en ny tv-serie i SVT. Foto: Peter Cederling/SVT
Alexej Manvelov, Marie Richardson och Adam Pålsson spelar huvudrollerna i ”Innan vi dör”, en ny tv-serie i SVT. Foto: Peter Cederling/SVT

ÅRETS TV-DRAMA: ”Svartsjön” (TV3), ”Midnattssol” (SVT), ”Innan vi dör” (SVT), ”Bonusfamiljen” (SVT), ”Rebecka Martinsson” (TV4).

ÅRETS HUMORPROGRAM: ”Halvvägs till himlen” (TV4), ”Swedish Dicks” (Viaplay), ”Sommaren med släkten” (Kanal 5), ”Torpederna” (C More), ”Trettiplus” (SVT).

ÅRETS KVINNLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION: Alexandra Rapaport (”Gåsmamman”, Kanal 5), Marie Richardsson (”Innan vi dör”, SVT), Ida Engvoll (”Rebecka Martinsson”, TV4), Kajsa Ernst (”Finaste familjen”, TV4), Petra Mede (”Bonusfamiljen”, SVT).

ÅRETS MANLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION: Filip Berg (”Svartsjön”, Kanal 5), Allan Svensson (”Gåsmamman”, Kanal 5), Adam Pålsson (”Innan vi dör”, SVT), Torkel Petersson (”Torpederna”, Cmore), Ola Rapace (”Farang”, Cmore).

ÅRETS UNDERHÅLLNINGSPROGRAM: ”Bytt är bytt” (TV4), ”Jorden runt på 6 steg” (Kanal 5), ”Så mycket bättre” (TV4), ”Fråga Lund” (SVT), ”Sveriges modigaste” (TV3).

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM: ”Historieätarna” (SVT), ”Mandelmanns gård” (TV4), ”Gatans kör” (SVT), ”Sofias änglar” (Kanal 5), ”Vem bor här” (SVT)

ÅRETS DOKUSÅPA: ”Bonde söker fru” (TV4), ”Ex on the beach” (Kanal 5), ”Paradise hotel” (TV3), ”Det stora fågeläventyret” (SVT), ”Allt för Sverige” (SVT).

Petra Mede spelar Katja och Niklas Engdahl för rollen som Henrik i "Bonusfamiljen". Foto: SVT
Petra Mede spelar Katja och Niklas Engdahl för rollen som Henrik i ”Bonusfamiljen”. Foto: SVT

ÅRETS BARN- OCH UNGDOMSPROGRAM: ”Selmas Saga – julkalender” (SVT), ”Skavlan junior” (SVT), ”Geografens testamente Europa” (UR), ”Det stora experimentet” (Viaplay), ”En pappa på förskolan” (SVT).

ÅRETS DOKUMENTÄRPROGRAM: ”Jag är Ingrid” (SVT), ”Oscar och Greta och huset de byggde” (SVT), ”I Trumpland med Filip och Fredrik (Kanal 5), ”Skolpojkarna” (UR), ”Say something” (UR).

ÅRETS GRANSKNING: ”200 sekunder” (Viafree/Aftonbladet), ”Dokument inifrån: Fallet Kevin” (SVT), ”Uppdrag granskning: Pojkarna från Fittja” (SVT), ”Dokument inifrån: Ensamma mot IS” (SVT), ”Kalla fakta: Slottsherren, granskning av Fastighetsverket” (TV4).

ÅRETS FAKTA- OCH AKTUALITETSPROGRAM: ”GW:s mord” (TV4), ”Halvtid – partiledaredueller” (TV4), ”Sveriges bästa hemtjänst” (SVT), PK-mannen (UR), ”30 liv i veckan” (SVT).

ÅRETS REALITYPROGRAM: ”Zero Impact” (UR), ”Unga mammor” (Viafree/TV3), ”Wahlgrens värld” (Kanal 5), ”Tjejer som oss” (SVT), ”I huvudet på Gunde Svan” (TV4).

ÅRETS TV-PERSONLIGHET: Gustav och Marie Mandelmann (”Mandelmanns gård”, TV4), Bianca och Pernilla Wahlgren (”Wahlgrens värld”, Kanal 5), Julia och Milan (”Unga mammor”, Viafree/TV3), Gunnel och Maritta (”Ullared”), Carina Bergfeldt (SVT Nyheter).

Mattias Bergqvist finns på Twitter: @bergqvist_m

Gilla Spoiler alert på Facebook för det senaste om din favoritserie