Anna Hegestrand träffar Mårten Andersson, aktuell med showen "Under ytan", i nya avsnittet av podcasten "Livshjulet". Det för att prata om att göra upp med sig själv. Enligt Mårten, som i år fyller 40, har han börjat trivas med sig själv.
- Sedan saknar jag den stora kärleken i mitt liv, en relation, säger han, men menar att det lär dröja.
"Fylla sig med något kortvarigt"
Mårten menar att han måste bli klar med sig själv först. Sex och relationer blivit ett sätt för honom att läka.
- Tillfälligt sex eller en romans man vet egentligen inte är på riktigt, det är också ett sätt att fylla sig med något kortvarigt, säger han i "Livshjulet".
Han förklarar dock att han testat för att se om han lider av ett sexmissbruk.
- Det är inte riktigt ett sexmissbruk, mer ett bekräftelsemissbruk.
"Det är därför jag mår bättre"
Men det har lett till att han både sårat och sårats.
- Det har nästan har blivit som ett knark för att hela mig själv. Men nu har jag slutat med det och det är därför jag mår bättre, säger Mårten Andersson till Anna Hegestrand.