Personuppgiftspolicy

Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig och för att vi ska kunna säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska.

Läs mer i vår cookiepolicy.

Läs mer

Alla vinnare på Oscarsgalan 2021 – här är hela listan

H.E.R, vinnare av ”bästa originalsång” med statyetten.
Foto: CHRIS PIZZELLO/POOL/SHUTTERSTOCK / CHRIS PIZZELLO/POOL/SHUTTERSTOCK SHUTTERSTOCK
Frances McDormand vann pris för bästa kvinnliga huvudroll.
Foto: AP / AP TT NYHETSBYRÅN
Anthony Hopkins vann för bästa manliga huvudroll.
Foto: ROB GRABOWSKI / AP TT NYHETSBYRÅN

Nomadland tog hem tre priser på Oscarsgalan 2021 – och Sverige blev i år igen utan statyett.

Här är alla vinnare och förlorare på Oscarsgalan i natt.

Bästa originalmanus

Vinnare: Emerald Fennell, ”Promising young woman”

Nominerade: Will Berson & Shaka King, ”Judas and the Black Messiah”; Lee Isaac Chung, ”Minari”; Darius Marder och Abraham Marder, ”Sound of metal”; Aaron Sorkin, ”The Trial of the Chicago 7”

Bästa manus efter förlaga

Vinnare: Christopher Hampton och Florian Zeller, ”The father”

Nominerade: Chloé Zhao, ”Nomadland”; Kemp Powers, ”One night in Miami”; Ramin Bahrani, ”Den vita tigern”; Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham med flera, ”Borat subsequent moviefilm”

Bästa internationella långfilm

Vinnare: ”En runda till”, Danmark

Nominerade: ”Better days”, Hong Kong; ”Collective”, Rumänien; ”The man who sold his skin”, Tunisien; ”Quo vadis, Aida?”, Bosnien & Herzegovina

Bästa manliga biroll

Vinnare: Daniel Kaluuya, ”Judas and the Black Messiah”

Nominerade: Sacha Baron Cohen, ”The trial of the Chicago 7”; Leslie Odom Jr., ”One night in Miami”; Paul Raci, ”Sound of metal”; Lakeith Stanfield, ”Judas and the Black Messiah”

Bästa makeup & hår

Vinnare: Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal och Jamika Wilson, ”Ma Rainey's black bottom”

Nominerade, Marese Langan, Laura Allen och Claudia Stolze, ”Emma”; Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle och Patricia Dehaney, ”Hillbilly elegy”; Gigi Williams, Kimberley Spiteri och Colleen LaBaff, ”Mank”; Mark Coulier, Dalia Colli och Francesco Pegoretti, ”Pinocchio”

Bästa kostymdesign

Vinnare: Ann Roth, ”Ma Rainey's black bottom”

Nominerade: Alexandra Byrne, ”Emma”; Trish Summerville, ”Mank”, Bina Daigeler, ”Mulan”; Massimo Cantini Parrini, ”Pinocchio”

Bästa regi

Vinnare: Chloé Zhao, ”Nomadland”

Nominerade: Thomas Vinterberg, ”En runda till”; David Fincher, ”Mank”; Lee Isaac Chung ”Minari”; Emerald Fennell, ”Promising young woman”

Bästa ljud

Vinnare: Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michellee Couttolenc, Carlos Cortés och Phillip Bladh, ”Sound of metal”

Nominerade: Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders och David Wyman, ”Greyhound”; Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance och Drew Kunin, ”Mank”; Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller och John Pritchett, ”News of the world”; Ren Klyce, Coya Elliott och David Parker, ”Själen”

Bästa kortfilm

Vinnare: ”Two distant strangers”

Nominerade: ”Feeling through”, ”The letter room”, ”The present”, ”White eye”

Bästa animerade kortfilm

Vinnare: ”If anything happens I love you”

Nominerade: ”Kaninhålan”, ”Genius Loci”, ”Opera”, ”Yes-people”

Bästa animerade långfilm

Vinnare: ”Själen”

Nominerade: ”Framåt”, ”Till månen och tillbaka”, ”Fåret Shaun: Farmageddon”, ”Wolfwalkers”

Bästa dokumentär (kortfilm)

Vinnare: ”Colette”

Nominerade: ”A concerto is a conversation”, ”Do not split”, ”Hunger ward”, ”A love song for Natasha”

Bästa dokumentärfilm

Vinnare: ”Bläckfisken och jag”

Nominerade: ”Collective”, ”Crip camp”, ”The mole agent”, ”Time”

Bästa visuella effekter

Vinnare: Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley och Scott Fisher; ”Tenet”

Nominerade: Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt och Brian Cox, ”Love and monsters”; Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon och David Watkins, ”The midnight sky”; Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury och Steve Ingram, ”Mulan”; Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones och Santiago Colomo Martinez, ”Den fantastiska Ivan”

Bästa kvinnliga biroll

Vinnare: Yuh-Jung Youn, ”Minari”

Nominerade: Maria Bakalova, ”Borat subsequent moviefilm”, Glenn Close ”Hillbilly Elegy”, Olivia Colman, ”The father”, Amanda Seyfried ”Mank”

Bästa produktionsdesign

Vinnare: Donald Graham Burt och Jan Pascale, ”Mank”

Nominerade: Peter Francis och Cathy Featherstone, ”The father”; Mark Ricker, Karen O'Hara och Diana Stoughton, ”Ma Rainey's black bottom”; David Crank och Elizabeth Keenan, ”News of the world”; Nathan Crowley och Kathy Lucas, ”Tenet”

Bästa foto

Vinnare: Erik Messerschmidt, ”Mank”

Nominerade: Sean Bobbitt, ”Judas and the Black Messiah”; Dariusz Wolski, ”News of the world”; Joshua James Richards, ”Nomadland”; Phedon Papamichael, ”The trial of the Chicago 7”

Bästa klippning

Vinnare: Mikkel E. G. Nielsen, ”Sound of metal”

Nominerade: Yorgos Lamprinos, ”The father”; Chloé Zhao, ”Nomadland”; Frédéric Thoraval, ”Promising young woman”; Alan Baumgarten, ”The trial of the Chicago 7”

Bästa originalmusik

Vinnare: Trent Reznor, Atticus Ross och Jon Batiste, ”Själen”

Nominerade: Terence Blanchard, ”Da 5 Bloods”; Trent Reznor och Atticus Ross, ”Mank”; Emile Mosseri, ”Minari”; James Newton Howard, ”News of the world”

Bästa originalsång

Vinnare: H.E.R., Dernst Emile, Tiara Thomas, ”Fight For You” (”Judas and the Black Messiah”)

Nominerade: Daniel Pemberton och Celeste Waite, ”Hear my voice” (”The trial of the Chicago 7”); Savan Kotecha, Fat Max Gsus och Rickard Göransson, ”Husavik” (”Eurovision Song Contest: The story of Fire Saga”); Diane Warren och Laura Pausini, ”Io si (Seen)” (”Med livet framför sig”); Leslie Odom, Jr. och Sam Ashworth, ”Speak now” (”One night in Miami”)

Bästa film

Vinnare: ”Nomadland”

Nominerade: ”The father”, ”Judas and the Black Messiah”, ”Mank”, ”Minari”, ”Promising young woman”, ”Sound of metal”, ”The trial of the Chicago 7”

Bästa kvinnliga huvudroll

Vinnare: Frances McDormand, ”Nomadland”

Nominerade: Viola Davis, ”Ma Rainey's black bottom”; Andra Day, ”United States vs Billie Holiday”; Vanessa Kirby, ”Pieces of a woman”; Carey Mulligan, ”Promising young woman”

Bästa manliga huvudroll

Vinnare: Anthony Hopkins, ”The father”

Nominerade: Riz Ahmed, ”Sound of metal”; Chadwick Boseman, ”Ma Rainey's black bottom”; Gary Oldman, ”Mank”; Steven Yeun, ”Minari”

Danska oscarsvinnarens pik: ”Det känner även svenskarna till”

◼︎◼︎ Detta är en nyhetsartikel. Expressen granskar, avslöjar och ger dig de senaste nyheterna på ett objektivt och sakligt sätt. Mer om oss här.