I åtta år utgjorde Sara Lumholdt, 37, tillsammans med Marie Serneholt, 37, Dhani Lennevald, 37, och Amit Paul, 38, popgruppen A-Teens.
De var omyndiga tonåringar när de slog igenom.
Men mellan 1998 och 2006 levererade A-Teens discopop till samma publik som superstjärnor som Britney Spears och ”Backstreet boys” och de sålde miljontals skivor.
Och det innebar samtidigt att gruppen redan i unga år drog in mycket pengar.
– Vid den här tidpunkten när vi tjänade så mycket pengar gjorde vi också av med mest pengar. Vi shoppade. Jag har aldrig köpt så mycket skor i hela mitt liv, väskor. Och mobilräkningar! Man får inte att vid den här tidpunkten hade man inte roaming, man hade specialkontrakt. De här mobilräkningarna som man spottade ut, säger Sara Lumholdt i Fredrik Ralstrands ”Hitfabriken”.
– Jag har haft runt 30 000 i mobilräkning. Det är saftigt. Det var väl kanske där jag spenderade mest pengar, mobilen.
”Mestadels är de brända”
De åtta åren hon var en del av A-Teens gjorde henne till miljonär, men summorna ska inte ha varit hutlösa.
– Det handlar inte om så där jättemycket pengar tror jag, men det beror lite på vad man jämför med. Jag har stoppat undan väldigt mycket pengar i en lägenhet som jag sedan förvaltade och sålde. Jag har gjort det tre gånger om. Jag har kunnat lägga undan pengar till en eventuell pension.
Hon berättar att hon vid tiden för succén fick hjälp av sin pappa att tänka smart med investeringar och annat, men det hjälpte inte alltid.
– Mestadels är de brända, som man kanske gjorde då, en del sparade jag undan.
Gift och bor i Storbritannien
Sara Lumholdt bor sedan ett par år i södra London tillsammans med maken Chris Noble och parets barn.
– Förutom att jag är mamma så har jag två hundar som tar väldigt mycket energi tid. Men jag jobbar med våran firma, jag min man och en annan kille. Jag har investerat pengar i bolaget och vi jobbar med ”marine rigging”, heter det. Allt om båtar, säger hon.
Några planer på att flytta tillbaka till Sverige finns inte. Några planer på att återförenas med det som en gång var Sveriges hetaste popband finns inte heller.
I dag har hon mest kontakt med Amit Paul.
– Amit pratar jag väldigt mycket med, vi chattar ofta. Han har två barn och bor på Island.
– Nej, jag gifte mig för några år sedan och bjöd in allihopa. Dhani var i väg på jobb, Amit var där och Marie skulle precis föda sina två tvillingar så hon kunde inte komma, säger hon i ”Hitfabriken”.