Vi har förtydligat vår personuppgiftspolicy. Läs mer om hur vi behandlar personuppgifter.
Annons
EXPRESSEN.SE
Allt om bilar>Köpa ny bil eller sälja din gamla

Publicerad 24 jun 2019 15:45

Välvårdad blåvit polisbil säljs på auktion – fullt utrustad

1/26

Foto: Bilweb Auctions

Den gamla polisbilen är i ”oklanderligt välvårdat bruksskick”.

2/26

Foto: Bilweb Auctions

3/26

Foto: Bilweb Auctions

4/26

Foto: Bilweb Auctions

5/26

Foto: Bilweb Auctions

6/26

Foto: Bilweb Auctions

7/26

Foto: Bilweb Auctions

8/26

Foto: Bilweb Auctions

9/26

Foto: Bilweb Auctions

10/26

Foto: Bilweb Auctions

11/26

Foto: Bilweb Auctions

12/26

Foto: Bilweb Auctions

13/26

Foto: Bilweb Auctions

14/26

Foto: Bilweb Auctions

15/26

Foto: Bilweb Auctions

16/26

Foto: Bilweb Auctions

17/26

Foto: Bilweb Auctions

18/26

Foto: Bilweb Auctions

19/26

Foto: Bilweb Auctions

20/26

Foto: Bilweb Auctions

21/26

Foto: Bilweb Auctions

22/26

Foto: Bilweb Auctions

23/26

Foto: Bilweb Auctions

24/26

Foto: Bilweb Auctions

25/26

Foto: Bilweb Auctions

26/26

Foto: Bilweb Auctions

Har du alltid velat åka polisbil? Nu säljs en blåvit variant från 1994 på Bilweb Auctions. Denna välvårdade Volvo 944 2.3 har servat rättsväsendet fram till 2007.

Denna välservade polisbil har tjänstgjort cirka 37 000 mil på Smålands landsvägar. Som ny gick den först ut till Hultsfreds polisdistrikt för att sedan rulla vidare till Vimmerby.

Bilens bagageutrymme är fullt utrustat med polismannens och polisbilens tjänsteutrustning.

Foto: Bilweb Auctions

Därefter såldes den tillsammans med all utrustning till en polisbilssamlare. Därför utlovas att ”inget saknas för den inbitne polisbilsnörden”.

För att köra en tidigare polisbil i allmän trafik krävs ett personligt tillstånd samt att texten ”polis” och den polisheraldiska skölden täcks över.

Foto: Bilweb Auctions

Förutom officiella uppdrag så har den även varit med i filminspelningar och även visats upp på bilträffar och utställningar.

”Överraskande snygga”

Skicket är fint, förutom motor och växellåda, enligt värderingsmannen. Bilens framsäten är ”överraskande snygga och hela” efter sina många mil. Till och med baksätets slitage ligger bättre än normalsnittet, trots att det är baksätet på en polisbil. Vinylklädseln är intakt.

Även exteriören imponerar på värderingsmannen som beskriver den som ”oklanderligt välvårdat bruksskick”. Det finns lite ytrost i skärmkanter och i motorutrymme men annars är bilen ”så fint konserverad som bara en officiell tjänsteutövningsbil kan vara”.

LÄS ÄVEN: Honda har restaurerat en pickup – en Chevrolet...(Teknikens Värld)

God representant

Bilen är ett praktexemplar från den svenska Volvopolisflottan från 1990-talet och uppfyller samlarens alla önskemål.

Med bilen kommer också ett fullutrustat polisbilsminnesdokument daterat från i mitten av 1990-talet.

Den nuvarande ägaren har haft bilen i sin ägo sedan 2017.