Thomas Koch föddes i Tyskland och växte upp i närheten av bilcentrat Stuttgart.
För 17 år sedan flyttade han till Sverige och det var när han bodde i Göteborg som idén till en ny elbil föddes.
Efter att ha jobbat som konstruktionsansvarig på Koenigsegg började han snickra på sin egen bil hemma i garaget i Vejbystrand.
LÄS MER: Här är världens största samling av Koenigsegg-bilar
Här är nya elbilen från Koenigsegg-ingenjören
Efter fem år finns det nu en färdig prototyp som går under namnet Ecoist. Däremot finns det ingen slutprodukt, men trots det har han redan fått in ett flertal beställningar och målet är att utveckla en "förserie på cirka 20 fordon".
Men förutom Ängelholmsområdet så kommer den nya elbilen inte konkurrera med Koenigsegg på särskilt många sätt.
– Den ska vara strömlinjeformad för att kräva så lite energi som möjligt, och ska se ut lite som ett flygplan eller ett rymdskepp, säger Thomas Koch till Sveriges Radio.
I en intervju med Lokaltidningen Ängelholm berättade Thomas Koch att såväl privatpersoner som företag har visat intresse för den nya bilen.
– Fem av dem (bilarna, red anm) är förbokade av privatpersoner och företag. Även Öresundskraft har visat intresse för bilen, säger han till tidningen.
LÄS MER: Koenigsegg slog fem världsrekord med Agera RS
Topphastighet på 90 kilometer i timmen
Bilen är byggd för endast en person och har tre fristående hjul. Den kommer ha en topphastighet på 90 kilometer i timmen men den kommer inte klassas som en personbil.
– Den är inte klassad som en vanlig bil. Men den är ändå säkrare än en motorcykel eftersom den står på tre hjul, och man är helt skyddad från vind och väder, säger Thomas Koch.