Här är något för den som vill kombinera familjelivet med sportbilskörning.
Med sin V8 på 450 hästkrafter var förra generationens RS4 riktigt vass, men med den nya versionen höjer Audi ribban ytterligare ett steg.
LÄS MER: Här är nya BMW M5
Nya RS4 är lättare och snabbare
Under huven sitter nu samma turbomotor som Porsche använder i Panamera 4S. Effekten är densamma som tidigare, men vridmomentet har ökat från 430 till 600 newtonmeter.
Tillsammans med fyrhjulsdriften ger det en acceleration från 0-100 kilometer i timmen på bara 4,1 sekunder. Det är hela 0,6 sekunder snabbare än föregångaren och samma som konkurrenten Mercedes-AMG C 63 S Kombi.
Men det är inte bara drivlinan som gör RS4 Avant så rapp. Med en tjänstevikt på 1790 kilo har modellen också bantats med 90 kilo.
LÄS MER: Audi RS3 Sportback får 400 hästar
Toppfart på 280 km/h
Toppfarten är precis som tidigare elektroniskt begränsad till 250 kilometer i timmen, men med det så kallade "RS-dynamikpaketet" höjs den till 280.
Förbrukningen talas det sällan högt om när det kommer till den här typen av bilar. Den nya bilen dricker 0,88 liter per mil, vilket är betydligt bättre än föregångarens 1,07 liter. Men med det sagt är det knappast tal om någon miljöbil.
Audi RS4 Avant går att beställa från och med i höst och tar plats i bilhallarna tidigt 2018. Än finns det inte något svenskt pris, men det tyska motsvarar runt 763 000 kronor.