”Älskar, älskar inte”-paret väntar barn: Har varit en svår tid
Rebecca Lawal och Micael Sievertsson blev ett känt par genom tv-programmet ”Älskar, älskar inte”. Nu berättar de den glada nyheten att de väntar barn, men gravidresan har hittills varit tuff då Becca berättar i en video att hon lider av Hyperemesis gravidarum, graviditetsillamående.
– Det har varit fruktansvärt.
Becca och Micke - eller Rebecca Lawal, 32, och Micael Sievertsson, 51, som är deras fullständiga namn - blev ett känt par för allmänheten via ”Älskar, älskar inte”. I programmet fick tittarna följa parets första möte, som skedde efter två långa år av chattande och videosamtal från varsitt land, Becca från Nigeria och Micael från Sverige. De hittade varandra på en dejtingsida och fattade intresse för varandra direkt.
Idag bor paret tillsammans i Sverige och har nyligen spelat in säsong 2 av ”Älskar, älskar inte”. Parallellt med detta har Rebecca pluggat svenska och byggt upp parets egna sociala mediekanaler. Och det är på sin Youtube-kanal som paret nu glatt berättar att de väntar barn. Plusset på stickan kom dock som en överraskning.
– Det här var inte alls planerat, säger Micke i videon.
– Jag hade sagt till alla att vi skulle vänta länge, fyller Becca i.
”Kräktes 10-11 gånger per dag”
Paret kunde dock inte känna den där upprymda glädjen när de fick graviditetsbeskedet, eftersom Becca mådde så dåligt.
– Jag kräktes 10–11 gånger per dag, från morgon till kväll. Jag blev inlagd på sjukhus till slut, berättar hon.
– Efter det började du må lite bättre, fyller Micke i.
– Det var en riktigt svår tid. Jag kan ju säga som så att hon inte gillade att vara gravid. Alls.
– Nej, där och då hade jag så ont på grund av hyperemesis gravidarum. Det känns lite som att dö, faktiskt, berättar Becca och fortsätter:
– Det har varit väldigt mycket, och väldigt svårt... men nu mår jag lite bättre. Det är därför vi har varit lite tysta.
Paret har väntat tills de mår bättre, både fysiskt och mentalt, för att dela med sig av gravidnyheten.
https://www.instagram.com/p/CcLBAyLIjeX/?hidecaption=trueGrattis till graviditeten önskar vi på mama!
LÄS MER: Petra blev tvungen att göra abort – mådde för illa
LÄS MER: Satu, 37, väntar barn nummer tio: ”Min nionde förlossning var värst”