Pernilla: Så är jag en bra mamma till Sussies barn
Från att Sussies dotter Stella var ett år har hon funnits där – Pernilla. Varannan vecka är det hon som läser saga, vabbar, gosar, fuldansar, torkar tårar och skrattar med Stella, som nu också fått två gulliga småsyskon, Olof och Tilde. Och nu kallar Stella även Pernilla för mamma – och det tycker Sussie är det finaste betyget man kan få på deras relation. Pernilla håller med:
– Vi har ju fått bygga upp en egen helt fantastisk relation som bara hon och jag har, som jag är jättestolt över!
Läs också:
✔️ Så lyckas du – bonusmammans bästa tips.
✔️ Vanligaste misstagen.
Ytterdörren är på vid gavel och inifrån vardagsrummet hörs skratt och och stoj. Lägenheten som Sussie bor i ligger på bottenvåningen i en ståtlig gammal villa i Nacka och hon möter upp med ett stort leende och en färgsprakande knallrosa skjorta. Snart dyker även Pernilla upp i dörröppningen, med fyra månader gamla Tilde i famnen. Bakom henne står sexåriga Stella och tvååriga Olof.
Just nu är det mammavecka, då bor sexåriga Stella här med Sussie. Nästa vecka tar dottern som i familjen kärleksfullt kallas ”Frallan”, sin ryggsäck och bor med bonusmamma Pernilla och pappa Magnus.
Är du redan prenumerant, logga in för att läsa. Logga in
Expressen Premium - Digital prenumeration
mama är nu en del av
Prenumerera på Expressen Premium för att ta del av allt vårt innehåll.