LEVA&BO / Nu blommar det! Piffa bordet med blomster
1 AV 12
I pastell.En härligt pudrig och pastellig dukning funkar fint med loppisfyndade tallrikar och skira vårblommor. Rustika möbler med enkla arrangemang gör det hela avslappnat, och det finns tid över till att njuta av härlig mat.
Foto: Sofi Sykfont
2 AV 12
Mixa porslin.Duka fint med omaka porslin. Håll samman dukningen genom att hålla dig till en färgskala.
Foto: Sofi Sykfont
3 AV 12
Piffa stolen.Tyg på nytt sätt. Vira ett stycke runt en stol, och du har fått en stol med en helt ny känsla.
Foto: Sofi Sykfont
4 AV 12
Bryta av. Ett rustikt bord till en ljuv dukning ger en fin balans.
Foto: Sofi Sykfont
5 AV 12
Färgmatcha.Ta upp färgen från mönstret på till exempel en tallrik och låt den bestämma färgen på dekorationen. Tallrikar och glas från loppis. Dekorera hela kuvertet med ett vackert band.
Foto: Sofi Sykfont
6 AV 12
Fint i vas.Blanda höga och låga vaser och även längden på blommorna, så får du mer dynamik i dukningen.
Foto: Sofi Sykfont
7 AV 12
Spara lökarna.Återanvändning är ordet som gäller, spar och plantera alla lökar när blommorna blommat ut så blir det fina vårblommor i trädgården till nästa år.
Foto: Sofi Sykfont
8 AV 12
Ljuvliga blommor.Passa på att riktigt frossa i vårens alla härliga blommor!
Foto: Sofi Sykfont
9 AV 12
Näpet. Knyt ett sött snöre runt besticken och sätt fast en liten blomma.
Foto: Sofi Sykfont
10 AV 12
Blombord.Samla flaskor och små vaser till en härlig mix, enstaka blommor blir ibland finare än en stor bukett.
Foto: Sofi Sykfont
11 AV 12
I taket.En gammal lampskärm har fått nytt liv med ett stycke tyg lindat längst ner, där vi fäst fina vårblommor. Kul installation eller cool lampa.
Foto: Sofi Sykfont
12 AV 12
Duk blev kudde.Sy sköna kuddar till gästerna av gamla dukar eller som här, av en gammal bonad.
Foto: Sofi Sykfont
Nu blommar det! Piffa bordet med blomster
En härlig dukning med loppisfynd, gamla saker i pudriga pasteller och skira vårblommor blir perfekt nu i vår.
Håll dukningen enkel, så finns det pengar över till den goda maten. Dessutom är återbruk alldeles rätt i tiden!
SHOPPINGTIPS
BUTIKER SOM ÅTERVINNER
* Lantlollorna, syr om gamla jeans till bland annat kjolar, kolla in deras grupp på Facebook eler besök deras butik i Gästre, Fjärdhundra.
* Lata pigan och Klara fina, en lada full av underbara kläder, tyger och inredning.
Besök deras facebook grupp eller butiken i Vela, Enköping.
* Myrorna, myrorna.se.
* Röda korset, redcross.se.
* Brödet och fiskarna, brodetofiskarna.se.
Av ANNA MÅRD
Foto SOFI SYKFONT