Monika Ahlberg visar nya drömlägenheten
Nyseparerad. Nyförälskad. Och nytt hem.
Det senaste året har inneburit många omställningar för Monika Ahlberg. För Extra öppnar matskribenten dörren till sin drömlägenhet – som hon byggt upp med hjälp av kärleken Glenn Schiller.
– Jag pekar och han gör. Tvärt emot mitt förra liv.
Det är nog inget som man ska rekommendera en "vanlig" människa.
Att sätta i gång och hetsrenovera en rejält nergången lägenhet, samtidigt som man ska hantera en besvärlig separation - och hinna njuta av nya kärleken.
Men Monika Ahlberg är inte vem som helst, utan en kvinna med jävlar anamma som vet vad hon vill och att hon vill ha det NU.
LÄS MER: Titta in i läckra kändishemmen
Personlig femrummare
Och så kommer det sig att den inrökta, gulbruna trean som hon fann på Östermalm i Stockholm för ett år sedan nu är förvandlad till en vacker, personligt inredd femma, med plats för både tonårsbarnen William, Beata och Rakel, samt sambon tillika fotbollsprofilen Glenn Schiller, 54.
– Det har varit en intensiv sommar med student, konfirmation och födelsedagar. Det var hela tiden något som skulle göras.
– Jag måste ju orka mycket, och visst har jag sett väggen på nära håll. Men jag har lärt mig att känna igen signalerna, säger hon när vi stiger in i den ljusa lägenheten alldeles intill Karlaplan.
De som kan sitt kultur-Sverige har nog inte undgått att Monika Ahlberg ganska nyligen separerade från regissören och skådespelaren Thommy Berggren, 77, efter ett 33 år långt förhållande.
"Svårt att lämna ut folk"
Den framgångsrika kokboksförfattaren hade tänkt prata mer om uppbrottet i sitt sommarprat i juli, men kom fram till att det låg för nära.
– Jag hade velat stärka andra genom att berätta hur det låg till EGENTLIGEN, men det är svårt att lämna ut folk i ens närhet när det är så färskt.
Hon har inte så mycket att säga om det gamla livet nu heller.
Mer än att "skilsmässan" blev en onödigt utdragen process.
– Att det tog sådan tid berodde på att jag hade en idé om att det var jag som skulle bo kvar i huset på Djurgården. En plats som varit basen för mitt yrkesliv, som blivit ett med mig.
– Genom åren har jag ändå samlat på mig saker som jag tänkt att jag ska ha om den här dagen kommer. Men jag har fortfarande kvar allt där borta. Jag gick bara rakt ut.
Saknar sitt gamla hus
Hon hymlar inte med att hon saknar huset, och i synnerhet sin trädgård, på Blockhusudden.
Men tack vare smarta lösningar fungerar livet i lya förvånansvärt bra, trots att fem personer ska samsas på 90 kvadratmeter.
Monika har själv funderat ut, planerat och beställt inredningen.
Och Glenn har snickrat.
– Jag pekar och han gör. I mitt förra liv var det tvärtom, säger hon och ler.
Inte helt otippat är köket det allra heligaste. Där sitter det handgjorda mexikanska kaklet, som Monika slitit sitt hår för att hitta vid tre olika flyttillfällen.
Och det är också vid ugnarna (ja, de är flera!) som tv-kocken känd från "Nyhetsmorgon" och "Monikas mat" skapar sin signifikativa basilikasås och sina populära kakor.
Om jag var Glenn skulle jag aldrig våga mig fram i de här regionerna...?
– Jodå, han älskar att laga mat! Han gjorde en jättegod kycklinggryta i förrgår till exempel. Jag tycker det är jätteskönt att komma hem från jobbet och så står han här och fixar. Att slippa gå från en spis till en annan, säger Monika.
Paret har känt varandra ända sedan 16-årsåldern, när de delade bostad i Göteborg med IFK-legendaren Glenn Strömberg. Han blev överlycklig när han fick veta att de två vännerna funnit varandra i vuxen ålder.
"Jag är så kär"
Monika Ahlbergs kinder blir klädsamt rosa när hon pratar om sin nygamla hjärtevän.
– Vi har det jättebra. Glenn har tagit ett ganska stort ansvar med barnen också. Han har jobbat mycket med ungdomsverksamhet i fotbollen.
När vi efter några timmars fotograferande berömmer hennes tålamod och glädje bara fnissar den 53-åriga före detta ballerinan:
– Det är för att jag är så kär.