Se upp för fula knepet under julhandeln i Ullared
Ser du fram emot att julhandla på Gekås i Ullared? Om du vill att din shoppingdag ska bli lyckad finns det några saker du bör tänka på – annars finns risk för att du kommer hem utan en vara du tror att du köpt.
Här delar experterna med sig av sina bästa Ullared-tips!
Ska du julhandla på Gekås i Ullared i år? Då finns det några saker du bör tänka på i trängseln med tusentals andra shoppingsugna kunder – till exempel kan det vara bra att hålla ett extra vaksamt öga på din kundvagn. Om du har lyckats lägga beslag på en populär vara som tagit slut på hyllan finns nämligen risk att andra försöker sno den – direkt från din vagn.
LÄS OCKSÅ: Deras smarta app gör succé i Ullared
Håll koll på vagnen på Gekås
En som ertappat en annan kund med att försöka stjäla är Sandra Karlsson, 29, från Hallstavik. Hon skulle passa sin kompis kundvagn när hon plötsligt såg hur en annan kvinna stod och rev bland varorna i vagnen.
– Hon höll i en jacka som min kompis skulle köpa, och jag frågade vad hon höll på med. Hon sa att hon bara tittade på jackan och jag bad henne att i stället gå bort dit jackorna hängde.
Efter en stund var kvinnan dock tillbaka och hade tagit upp jackan igen.
– När jag ifrågasatte henne på nytt sa hon att jackan inte fanns kvar i hennes storlek, och att hon tänkte ta min kompis jacka i stället. Jag sa ifrån igen och då blev hon sur och gick, berättar Sandra Karlsson.
– Det är lite obehagligt, man måste verkligen hålla koll på sin vagn.
LÄS OCKSÅ: Hon skulle göra en fin ljungboll – resultatet blev inte som planerat
"Har förstört min jul!"
På ett forum på nätet berättar en kvinna att hon storhandlat julklappar till familj och släkt på Ullared, men när hon kom hem upptäckte hon att en av julklapparna saknades.
"Jag gick igenom kvittot, men presenten jag skulle ge bort till min systerdotter hade inte ens slagits in i kassan. Någon har alltså stulit den ur min kundvagn. Tack för det – du har nu förstört min jul!", skriver hon bland annat i inlägget.
Även Julia Lindqvist, 22, från Hallstavik, vittnar om att det finns risk att andra försöker sno ur ens kundvagn. Hon åker och shoppar på Gekås en gång om året och var där senast för några veckor sedan.
– Folk är helt galna, om man ställer vagnen en bit bort kan andra börja plocka ur den.
Gekås känner till problemet
Jan Wallberg är koncern-vd och presskontakt på Gekås i Ullared. Han har hört talas om att kunderna ibland snor ur varandras vagnar, men menar att det inte är något stort problem.
– Våra kunder är fantastiska, och vi upplever att de allra flesta är fina och ärliga människor. Ibland händer det att kunder blir av med varor de plockat på sig, men då ska man tänka på att det ofta är 7 000 kunder i varuhuset samtidigt, och 3 000 kundvagnar. Ibland tar kunderna varandras vagnar av misstag och ibland glömmer man var man ställt sin vagn.
LÄS OCKSÅ: 17 oslagbara tips som underlättar besöket på Gekås i Ullared
Personalen kan inte gripa in
Jan Wallberg berättar att de från varuhusets sida inte har någon särskild bevakning på kunder som snor av varandra.
– Så länge varorna ligger i vagnen är de inte betalda. Därför kan vi inte gripa in förrän någon passerar kassalinjen med en obetald vara.
– Jag tycker att det är lite dåligt. Varuhuset är så stort och därför är det väldigt illa om man blir av med något man tänkt köpa. I så fall måste man gå tillbaka och leta efter varan igen och då finns risk att den inte finns kvar, eftersom vissa varor går åt snabbt, säger Sandra Karlsson.
LÄS OCKSÅ: 9 tips för att alltid ha ett välstädat hem
Julhandla i Ullared – här är shoppingproffsens bästa tips:
Inför jul strömmar kunderna till Gekås för att köpa julklappar och inredning. Om din julshopping på varuhuset ska bli lyckad finns det några saker du bör tänka på. Här delar Julia Lindqvist och Sandra Karlsson med sig av sina bästa shoppingknep.
• Undvik att shoppa på helgerna om du har möjlighet, på vardagarna är det oftast mindre köer och lättare att ta sig fram i varuhuset.
• Bestäm en strategi i förväg och håll dig till den. Vissa varor tar slut fort, så om du planerar att köpa något särskilt – plocka på dig det först så att du har den varan säkrad.
• Om du ser något du vill ha – lägg det i vagnen direkt. Om du funderar för länge kan varan ta slut.
• På barn- och leksaksavdelningen är folk ofta som galna. Det är trångt och varorna går åt snabbt. Gå dit först om du vill handla där, så har du det gjort.
• Håll koll på din kundvagn! Annars finns risk att någon råkar ta den av misstag, eller snor varor ur din vagn.
– Jag brukar försöka gömma min vagn så gott det går när jag tar en matpaus, säger Sandra Karlsson.
LÄS OCKSÅ:
• 10 bästa fynden du kan göra på Gekås i Ullared
• Årets mysiga julmarknader – se vilka du kan besöka
• Kvittot från Ullared blev en chock för Camilla – hade slagit rekord