Börje Salming och frun säljer lyxiga takvåningen i Stockholm
Hockeylegendaren Börje Salming och hans fru Pia säljer nu sitt lyxiga penthouse på Gärdet i Stockholm. Den stilrena etagelägenheten har stora sociala ytor, fem sovrum och två terrasser.
– Altanen är verkligen fin med sol från morgon till kväll. Man kan inte få det så mycket bättre, säger Börje Salming till LEVA&BO.
Redan i december berättade Börje Salming för Expressen att han och hustrun Pia planerade att flytta från lägenheten på Gärdet till ett nytt boende i Nacka.
– Vi har köpt en nybyggd lägenhet och det känns superbra. Alla barn har flyttat ut nu och det kändes som att vi bodde onödigt stort nu, sade han då.
Börje Salmings lyxiga lägenhet säljs på Hemnet
Nu ligger etagelägenheten de flyttar från ute till försäljning på Hemnet. Penthouset på Gärdet byggdes ovanpå ett befintligt hus 2014. Lägenheten består av två etage och är 149 kvadratmeter stor. Här finns stora sociala ytor, fem sovrum, två badrum och två terrasser.
Det är Börje Salmings favoritrum
Börje Salming berättar för LEVA&BO att hans favoritrum i bostaden är köket och vardagsrummet, som ligger på nedre plan med en öppen planlösning.
– Där är allt modernt, nytt och vitt. På nedervåningen har vi altan med skjutdörrar, som gör rummet större och mer öppet. På övervåningen ligger alla sovrum. Där finns också en balkong, berättar han.
LÄS MER: Jessica Andersson ska bygga en mancave i drömhuset
Vad är viktigast för dig med ditt hem?
– Jag reser mycket. När jag kommer hem kan jag slänga in en tvätt, ta en öl och sedan laga mat. Samtidigt kan jag vara med alla i det öppna köket och vardagsrummet.
Hur skulle du beskriva din stil?
– Modern. Vi tog inte med oss så mycket saker till lägenheten. Vi har tänkt om. Jag bodde tio år i Vaxholm och tio år på Karlsudd på Bogesundslandet i Vaxholm. Det var dags att köpa nytt till lägenheten. Stilen på soffor och bord är ljusa och lite modernare än förut. Jag får en kick av det.
Börje Salmings lägenhet kostar nästan 12 miljoner
Paret Salming har bott i lägenheten i ungefär fyra år, då de flyttade från sin stora villa i Vaxholm som såldes för nästan 24 miljoner kronor.
Penthouset på Gärdet säljs av mäklaren Niclas Behrer och har ett utgångspris på 11 995 000 kronor.
Börje Salming
Bor: I takvåning på Gärdet i Stockholm som nu är till salu.
Ålder: 67.
Familj: Hustru Pia Salming, 51. Barnen Anders, 44, Teresa, 42, Rasmus, 23, och Bianca, 20.
Gör: Entreprenör med eget varumärke. Före detta ishockeyproffs.
Aktuell: I TV4:s program ”I huvudet på Gunde Svan”.
Bästa hemmatips: ”Att njuta och se till att må bra hemma”
LÄS MER: Linda och Thomas har byggt Sveriges första containervilla
LÄS MER: TV4-stjärnan Jenny Alversjö har ett eget tv-torn hemma
LÄS MER: Titta in hemma hos Joe Labero i Las Vegas
LÄS MER: Mellovinnaren John Lundvik gick på fel visning – hittade sitt drömhus