Gotlands finaste gård från 1700-talet till salu
En gammal skola på Gotland med havsutsikt och renoverat med lyxiga material. Detta hus, som är till salu just nu, är rena rama drömboendet!
Se huset som verkligen sticker ut på Hemnet.
Det vackra stenhuset är byggt 1771 och har genomgått en total ombyggnad de senaste åren, med materialval som italiensk kalksten och golv av gamla trätiljor. Huset, 330 kvadratmeter stort, är inrett i en ljus och skandinavisk stil.
LÄS OCKSÅ: 10 söta trorp du drömmer om att ha
Gammalt skolhus med historisk känsla
Prislappen för det exklusiva hemmet ligger på 8,5 miljoner.
– Objektet är unikt mycket med tanke på att det är ett historiskt hus, en gammal skola med sjöutsikt och mycket smakfullt renoverat från grunden, säger Björn Schumacher, mäklare på Wrede Fastighetsmäkleri.
Det gamla skolhuset består av två och ett halvt plan. På entréplanet finns ett modernt kök som bryter av mot den historiska känslan, matsal och öppen spis - allt i öppen planlösning.
LÄS OCKSÅ: 10 finaste husen med sjötomt
"Så mycket bättre" spelas in på orten
På mellanplan ligger det stora sovrummet på 48 kvadratmeter, med vedeldad kamin och intilliggande badrum och walk in closet. På samma plan ligger även ytterligare ett sovrum med anslutande badrum. En trappa upp ligger ett allrum, sovrum och badrum.
Trädgården är 1900 kvadratmeter stort och där finns en stor terrass gjord med gotländsk kalksten. Det gamla skolhuset ligger i Burgsvik, på södra Gotland.
– Burgsvik är en mycket populär ort på Gotland. Det är kanske inte en tillfällighet att man spelar in "Så mycket bättre" där..., säger Björn Schumacher.
LÄS OCKSÅ: Unik villa gör klicksuccé på Hemnet – titta in i den här