Balkongbar och bastu – Margaux Dietz vindsvåning i Vasastan till salu
Två år efter att influencern flyttade in i sin drömlägenhet är det dags att flytta.
Margaux Dietz har lagt ut sin lägenhet till försäljning – en vindsvåning med takterrass, balkongbar och bastu.
Egentligen för stor och för dyr. Så beskrev Margaux Dietz vindsvåningen i Vasastan i Stockholm som hon flyttade till i januari 2021. Trots det slog hon till och i en intervju med LEVA&BO samma år berättade hon att hon föll för att det fanns en trappa i lägenheten som ledde till en takterrass.
– Stairway to heaven. Öppnar jag dörren i vardagsrummet är det bara himlen uppåt. Det känns väldigt fritt, sa hon.
Letar mindre lägenhet på Östermalm
Men fyrarummaren på 152 kvadratmeter har till slut blivit för stor och nu söker hon en mindre lägenhet till sig och sonen på Östermalm. Vindsvåningen ligger ute till försäljning på Hemnet för 17,5 miljoner kronor och intresset har inte oväntat varit stort kring influencerns hem.
– Intresset på den här typen av objekt är alltid stort. Den här gången har trycket varit lite extra högt, vilket inte är så förvånande med tanke på lägenhetens särprägel, säger Konstantin Dallas, fastighetsmäklare på Historiska hem.
Renoverad vindsvåning i Vasastan
Lägenheten ligger på sjätte våningen i ett hus från 1908. Här finns vindsvåningens karaktäristiska drag med synliga takbjälkar, vinklar och vrår och en murad öppen spis.
Inredningen är modern och avskalad med en mix av jordnära färger och trendiga pasteller.
Margaux Dietz har berättat för LEVA&BO att hon älskar att inreda men har svårt att få möbler och färger att passa ihop.
– Det är lite High chaparall, mycket färg och saker som är annorlunda. Som holländare vågar jag sticka ut, använda färg och leka med tyger.
Vinkylar och platsbyggd bar
Köket är favoritrummet. Här byggdes förra året ett nytt ljust Marbodalkök med bänkskiva i konststen och en platsbyggd köksö med fyra vinkylar.
Förutom takterrassen finns även en inglasad balkong med en platsbyggd bar lekfullt målad i mintgrön.
– Jag vill att hemmet ska vara fint, men också mysigt. Jag har ju barn. Det känns viktigt att hemmet är ett ställe man lever i, inte ett showroom.
LÄS MER: Programledaren Malin Stenbäck bor i en ombyggd sommarstuga
LÄS MER: Hemma hos Camilla Läckberg i lyxiga sommarhuset i Tyresö