Xenia fyller slitna vindsvåningen med designmöbler
Xenia har skapat ett personligt och trivsamt hem under takåsarna i centrala Köpenhamn. Hennes inredning är en stilfull mix av begagnade danska designmöbler, loppisfynd, personlig keramik och posters med spännande motiv.
Xenia har bott i sin charmiga lägenhet under takåsarna i sju år och stormtrivs. Vyn över hustaken är vidunderlig och sträcker sig ändå ut mot havet om man står och tittar ut från balkongen i matrummet.
Lägenheten ligger avskilt i Amagerbro, ett lugnt kvarter med en blandning av små radhus och andra flervåningshus från tidigt 1900-tal.
– Jag uppskattar verkligen att bo så centralt och samtidigt ha möjligheten att se ut över de små mysiga husen och trädgårdarna. Många är förvånade över hur otroligt tyst det är här ute och att man kan höra så mycket fågelkvitter, säger Xenia.
HEMMA HOS XENIA
Här bor: Xenia Gosvig, 40.
Gör: Pedagog.
Var: Amgerbro i Köpenhamn.
Bor: I en andelslägenhet på 80 kvadratmeter i en fastighet byggd 1923.
Instagram: @mxeniaZ
Här intar jag frukostarna på somrarna, en skön start på dagen helt enkelt.
På bara tio minuter med cykel kommer hon in till Köpenhamns centrum och har nära till både badplatser och parker med vacker natur.
Hennes lägenhet är på 80 kvadrat och består av tre rum och kök. I hallen finns praktisk förvaring inbyggd i väggarna. Till vänster om hallen finns ett mysigt kök med snedtak. Xenia har valt bort överskåp och satsat på några få öppna hyllplan där hennes favoritkeramik samsas. Från köket kommer hon ut på en härlig balkong som verkligen ger lägenheten guldkant den varma årstiden.
– Balkongen har ett gynnsamt västerläge, där man kan njuta av solen från morgon till kvällen. Jag älskar min balkong och har optimerat utrymmet där med en förvaringsbänk som kan användas både som soffa och till matplats.
Hon har ett vägghängt hopfällbart balkongbord som även har ett par klädstreck under bordsskivan. Och en massa balkonglådor, som är monterade på både in- och utsida av räcket.
– Där brukar jag odla ätbara blommor och örter.
Mitt emot köket ligger matrummet som ligger i fil med vardagsrummet. Här samsas klassisk design med begagnade fynd i det personligt inredda rummet som andas trevnad.
– Jag är så glad för min lilla balkong utanför matrummet. Den är verkligen liten, men jag får plats med en stol och en pall som jag kan sätta min frukostbricka på. Här intar jag frukostarna på somrarna, en skön start på dagen helt enkelt. Det blir ett otroligt fint ljus i matrummet och vardagsrummet på mornarna, när solstrålarna möter hustaken och sedan lyser in med ett så varmt och fint sken, säger Xenia.
Jag har skapat ett personligt hem och omger mig bara med saker som ger mig glädje.
I ena väggen i vardagsrummet så finns ett litet järnfönster som medför att ljuset kan flöda mellan vardagsrummet och sovrummet, som ligger innanför. För att optimera förvaringen så har Xenia byggt en garderobsvägg i sovrummet som döljs bakom gardiner och även sängen har lådor så att var sak ska kunna ha sin plats. Från sovrummet har hon tillgång till det lilla dusch utrymmet på cirka en och en halv kvadrat och precis utanför sovrummet, vägg i vägg med duschen, finns toaletten som är på en kvadrat, en klassisk så kallad Köpenhamnertoalett.
– När lägenheten kom i min vård så var den rätt trött och sliten. Så jag har satsat på att ge den liv igen och har gjort allt från att måla om till att lägga nya golv, till att byta vitvaror och ge köksskåpen en makeover med plastfilm och nya handtag i kärnläder med mässingsdetalj.
Lägenheten är den första bostaden som Xenia har bott ensam i och haft möjlighet att helt bestämma inredningen till 100 procent.
– Det har varit otroligt kul att renovera och inreda efter eget tycke. Jag har skapat ett personligt hem och omger mig bara med saker som ger mig glädje. Jag tror att om allt har sin plats, så kan man bli av med mycket stök och får på så vis en harmonisk hemmiljö som ger energi. Det viktigaste är att jag känner glädje varje dag jag låser upp dörren och ser mitt hem.
Hon uppskattar också att ha sin mamma och syster i samma fastighet.
– Vi stöter inte på varandra varje dag, men vi tittar in till varandra lite då och då och kan säga hej från balkongerna. Och behöver du en liter mjölk, bröd eller en vas till buketten så kan du alltid få det på nolltid, säger Xenia glatt.
LÄS MER: Caroline och Erik bor i en vårdcentral: ”Mycket yta för lite pengar”
LÄS MER: Paret gav slitna våningen nytt liv: ”Var i förfärligt skick”
LÄS MER: Alexander Karim om vågade lägenhetsköpet: ”90 000 i månaden”