Jennie och Johan hittade drömhuset – så renoverade de 1920-talsvillan
Efter många års letande hittade de till slut sitt drömhus. Jennie och Johan i Svängsta har skapat ett härligt lantligt hem i den fina 1920-talsvillan. De har bevarat tidstypiska detaljer och inrett hemmet i ljusa färger, antika trämöbler, romantiskt mönstrade tapeter och färgstarka detaljer.
Jennie och Johan bor i en vacker gulmålad tjugotalsvilla med tillhörande stor prunkande trädgård. Här finns flera gamla fruktträd och rosorna blommar vackert och sprider sin väldoft.
– Innan vi köpte det här huset hade vi tittat på hus i flera år. Vi är båda kräsna och ville inte ha vilket hus som helst utan vi ville ha ett gammalt orört hus som inte var sönderrenoverat, säger Jennie.
De hade satt som gräns att bara titta på hus byggda på 1930-talet eller tidigare, för de var intresserade av en viss stil.
– Det viktiga var att det fanns potential och att husets originaldetaljer var intakta. Vår plan var att sätta vår egen prägel på huset eftersom jag är intresserad av inredning och vet hur jag vill ha det, säger Jennie.
Det som var viktigt var att huset hade bra stomme, värmesystem, tak med mera.
– Det är renoveringar som kan vara kostsamma, resten är kosmetiskt.
HEMMA HOS JENNIE & JOHAN
Här bor: Jennie Andersson och Johan Evertsson med sonen Villiam, 8 månader, och hunden Saga, en bichon havanais.
Gör: Jennie är handläggare och Johan är kvalitets- och miljöchef.
Var: Svängsta utanför Karlshamn i Blekinge.
Bor: I ett hus på 143 kvm byggt på 1920-talet. Tomten är på 3 500 kvm.
Instagram: @mybohemichome
Paret tittade på allt från gamla 1700-talsgårdar till sekelskiftesvillor utan att få napp.
– En dag när vi var ute och körde så råkade vi komma in på en grusväg som ledde upp till vårt nuvarande hus. Då var det inte till salu, men jag kommer ihåg att vi tyckte om läget och att huset var väldigt gulligt.
Nästan ett år senare senare kom huset ut till försäljning. Det var många på visningen men Jennie och Johan vann budgivningen och några månader senare flyttade de in. Huset var i helt okej skick och det var egentligen bara ytskikten som behövdes fixas till. Utvändigt var det dags för ommålning och inne var planen att tapetsera och måla om för att fräscha upp och skapa den stil Jennie och Johan ville ha. 20-talsstilen var välbevarad med tidstypisk planlösning med murstocken i mitten och rummen i fil med två öppningar i varje rum in till andra. Många av de gamla originaldetaljerna som munblåsta glas, spegeldörrar och eldstäder fanns kvar.
– Det var husets charmiga planlösning och de munblåsta fönsterglasen som gjorde att vi föll för det, säger Jennie.
Huset är på 143 kvadratmeter fördelade på fem rum och kök. I parets vård har det varsamt renoverats i lantlig stil med pärlspont på väggarna, brädgolv och ett stort vackert lantkök inrett med gamla trämöbler. Intill köket finns en utbyggnad som ser ut som en glasveranda utifrån och som invändigt inrymmer både en tvättstuga och sköna sittplatser. Utbyggnaden förbinds med köket med en vacker pardörr i trä som ger oerhört mycket karaktär. Intill köket finns matsal, kontor och vardagsrum som går i samma lantliga stil men är något färgstarkare än köket då både kontor och matsal har inretts med mönstrade tapeter och vardagsrummet har färgstarka textilier.
Det var husets charmiga planlösning och de munblåsta fönsterglasen som gjorde att vi föll för det.
– Första sommaren fick vi hjälp av familj och vänner med att måla om huset. Vi anlitade en duktig finsnickare som kunde det här med byggnadsvård som kittade och målade om samtliga fönster med linoljefärg. Det blev verkligen ett lyft.
Invändigt så målade de och tapetserade samt drog om all el och satte dit Renova-uttag för att få ett tidstypiskt utseende. För att få ett bättre inomhusklimat och mindre dragiga golv fyllde de på med isolering i grunden. Två av golven var i så dåligt skick att de fick ersätta dem med nya plankgolv.
– Vår snickare tillverkade även nya golvlister efter originalen, säger Jennie.
När Jennie och Johan hade renoverat det som de hade planerat insåg de att det fanns mer de skulle vilja förändra i huset. För att renoveringen inte skulle bli en för stor börda valde de att dela upp renoveringen i olika etapper.
– Vi startade ett nytt projekt varje vår och sommar för att sedan vila när hösten och vintern kom. Det var ett bra beslut då vi hade kvar arbetsglädjen genom alla projekt som hann ta fem år innan vi blev färdiga.
Under deras andra vinter i huset började paret drömma om att bygga till en glasveranda, dessutom ville Jennie ha ett stort lantkök. Paret var också i stort behov av en tvättstuga, problemet var bara var i huset den skulle placeras.
– Hur vi än tänkte, mätte och skissade så fanns det ingenstans vi kunde klämma in den. Till slut kom vi på att vi kunde placera tvättstugan på glasverandan. Det skulle fungera om vi byggde in skåp och inredde den lantligt med draperi, porslinsho med mera. Då skulle vi även kunna använda glasverandan att sitta på, då tvättstugedelen skulle flyta ihop med inredningen, säger Jennie.
För att hålla ihop den gamla huskroppen med en nybyggd veranda påbörjades jakten efter en pardörr. Jennie har alltid älskat romber som spröjs och letade med ljus och lykta i alla byggnadsvårdsbutiker. En dag så stod den bara där, en dörr med rätt utsmyckning och paret slog till direkt. För att bevara den gamla charmen målades aldrig det antika dörrparet utan de har fått vara som de är, mörkt trä med fantastisk patina.
Med den antika pardörrens spröjs som mall ritade Jennie resten av glasverandans fönster och dubbeldörrarna ut till trädgården. En finsnickare, som redan renoverat husets gamla fönster, tillverkade sedan fönstren och ytterdörren, samt lister till verandan för att det skulle bli så likt husets originaldetaljer som möjligt.
Det senaste projektet har varit att renovera det sista rummet på övre plan. Hall, sovrum och en toalett var redan renoverade. Rummet som tidigare använts som gästrum har nu gjorts om till barnrum då paret väntar tillökning. Väggarna har klätts med liggande råspont och en på en av väggarna sitter tapeten Woodland med djur på från Jimmi Cricket.
– Det har varit så mysigt att renovera rummet som vårt barn ska bo i. Rummet har stått klart i flera veckor och nu är det bara vår baby som saknas, säger Jennie och klappar magen ömt.
Sedan reportagets gjordes har Jennie och Johan blivit föräldrar till lilla Villiam.
LÄS MER: Marie körde fel med bilen – och hittade drömtomten
LÄS MER: Therése och Nicklas förvandlade trävillan från 1909 till makalöst vackert drömhus