Annas lekfulla tvåa: ”Som ett tittskåp eller museum”
När Anna fick syn på annonsen om ett sekelskifteshus i Malmös gamla stadskärna med kontor som skulle byggas om till bostäder agerade hon snabbt. 24 timmar senare var lägenheten med över tre meter i takhöjd hennes.
När Anna flyttade till Malmö 2011 hyrde hon en lägenhet i andra hand i området kring Carolikvarteren i Gamla staden. Sedan dess har hon hunnit med ett flertal flyttar inom stan, först tre hyresrätter och efter det ett par bostadsrätter. Nu är hon tillbaka i samma kvarter där hennes första bostad låg, och cirkeln är sluten.
– Jag tycker att området kring Carolikvarteren är lite underskattat. Trots att mycket av den gamla charmiga bebyggelsen jämnades med marken under 1970-talet för att ersättas med en ganska deprimerande arkitektur, så finns mycket vackert bevarat också, säger hon.
HEMMA HOS ANNA & ERIK
Här bor: Anna, 34, Erik, 35 år samt katten Doris, 10. Efter att reportaget gjordes har paret fått en liten dotter, Lisen.
Gör: Anna jobbar som säljledare på ett bostadsföretag och Erik jobbar som gymnasielärare.
Var: Malmö.
Bor: I en bostadsrätt på 2 rum och kök på 61 kvm.
Instagram: annajet
När annonsen dök upp bodde Anna i ett annat område men trivdes inte riktigt. Hon hade renoverat sin bostadsrätt men det kändes ändå inte helt bra, så hon hade bestämt sig för att sälja den och flytta. Eftersom hon jobbar inom bostadsbranschen är hon en frekvent besökare på Hemnet, och en eftermiddag dök en intressant annons upp.
– Den hade nog inte legat ute mer än 5-10 minuter när jag såg den. Kontorslokaler i ett sekelskifteshus mitt i stan som skulle byggas om till åtta lägenheter, det lät verkligen som något för mig!
Arkitekten hade inte sparat på krutet och det kändes både exklusivt och smakfullt
Efter ett samtal med mäklaren fick hon tillgång till försäljningsmaterial med ritningar samt 3D-bilder, och redan dagen därpå skrev hon på köpekontraktet.
– Arkitekten hade inte sparat på krutet och det kändes både exklusivt och smakfullt. Takhöjden på 3.25 lockade också! Då det räknades som en nybyggnation var det fast pris och först till kvarn som gällde, därav det snabba beslutet.
Ombyggnationen blev precis som Anna hade hoppats på med den gamla charmen bevarad i form av takrosetter, spegeldörrar och renoverade gamla fönster med munblåst glas, långt ifrån det kontorslandskap byggnaden huserat tidigare.
Lägenheten har en rymlig balkong som vetter mot innergården, och sommartid står balkongdörren oftast öppen till katten Doris förtjusning. Placeringen gör att det är förvånansvärt tyst trots läget mitt i stan och sommartid är den en uppskattad tillgång till bostaden.
Ett av Annas största intressen är att besöka loppmarknader och second hand-butiker, vilket hon gör nästan varje helg. Intresset för inredning är något hon fått från sin mamma som hon beskriver som orädd, modig och obrydd om trender och om vad som räknas som rätt eller fel inom inredning.
– Det gillar jag! Jag har alltid inspirerats av hennes känsla och stil även om våra stilar inte är densamma.
Jag älskar när människor som kommer hem till mig kan underhålla sig själva en stund med att titta på mina prylar
Det är viktigt att de som hälsar på hos Anna känner sig bekväma och välkomna och hon vill gärna att det ska vara städat när hon väntar besök. Trots hennes kärlek till loppmarknader och prylar är hemmet inte på något sätt belamrat. Stilleben med vackra ting fångar blicken och känslan är levande och inbjudande.
– Jag tycker att det är kul att tänka på mitt hem lite som ett tittskåp eller ett museum. Jag har säkert fler än tio mer eller mindre aktiva samlarprojekt i gång. Jag älskar när människor som kommer hem till mig kan underhålla sig själva en stund med att titta på mina prylar. Men jag är inte sentimental av mig utan kan lätt göra mig av med en samling när jag tröttnat, så föremålen växlar.
Jag skulle aldrig kunna vara utan en bokhylla fylld med böcker
Att hemmet känns som en lugn oas är viktigt för Anna och mjuka textilier tillsammans med möbler i rustikt trä bidrar till stämningen i lägenheten. Stringhyllan i vardagsrumsdelen är fylld med böcker, något som hon inte kan tänka sig att vara utan.
– Något jag tycker mig se mindre och mindre av i hem numera är böcker. Jag anser att de gör supermycket för att bidra med hemtrevnad och en känsla av liv i ett hem, jag skulle aldrig kunna vara utan en bokhylla fylld med böcker!
Planlösningen med vardagsrum och kök i samma rum inbjuder till middagar med vänner som avslutas med samtal och skratt i den generösa soffan med plats för många.
Numera bor även pojkvännen Erik i lägenheten. Han är inte fullt lika intresserad av gamla saker som Anna, men de har båda en tydlig uppfattning om vad de tycker är snyggt och inte. De tycker om färger och alla nyanser är välkomna i deras numera gemensamma hem.
– Huset heter ”Ryska palatset” och det kändes kul och lite pampigt när jag flyttade in. Sen bröt kriget i Ukraina ut och namnet är nu inget man skryter med… Men oavsett det så är fastigheten onekligen pampig och ett bra exempel på hur man kan ta tillvara på gamla fina byggnader.
LÄS MER: Natasha fick bostadspanik – blåste ut gammalt kontor i Vasastan
LÄS MER: Sara är dolda designern i ”Trädgårdstider” – bor i gammal skola
LÄS MER: Operasångaren Rickard Söderberg har växter överallt: ”Härligt kaotiskt”