Ser sidan konstig ut?

Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa leva i ett bättre anpassat format?

MobilTabletDator
Webbyrån Norweb vann tävlingen "Årets fulaste kontor" och fick en helt ny interiör.Webbyrån Norweb vann tävlingen "Årets fulaste kontor" och fick en helt ny interiör.Webbyrån Norweb vann tävlingen "Årets fulaste kontor" och fick en helt ny interiör.
Webbyrån Norweb vann tävlingen "Årets fulaste kontor" och fick en helt ny interiör. Foto: Struktur / Elle interiör

Här är årets fulaste kontor

Webbyrån Norweb tog hem jumboplatsen och vann en ansiktslyftning. 

Källarkontoret på Östermalm har utsetts till årets fulaste kontor av Struktur och Elle Interiör. 

- Vi är oändligt glada och tacksamma för vår nya arbetsplats, säger Ellen Ström, ad på Norweb. 

Tråkiga och oinspirerande kontorslandskap finns det gott om. I en källare på Östermalm i Stockholm hittade Struktur och Elle Interiör den lokal de tyckte var absolut värst när de för tredje året i rad var på jakt efter ”Årets fulaste kontor”.

 I lokalen arbetar webbyrån Norweb som i och med utmärkelsen vann en helt ny interiör.

"Bli kreativare"

 Juryn som bestod av bland annat av arkitekter och formgivare motiverar sitt slutgiltiga val med en fråga: ”Hur kan det vara möjligt att en av landets mest kreativa webbyråer kan fungera i en så okreativ miljö?”

 Glad och nöjd av resultatet säger Ellen Ström, ad på Norweb i ett pressmeddelande:

 - Jag tror att vi kommer att vara både kreativare och effektivare i en inspirerande och funktionell miljö.