Glöm minimalism – samlandet är på väg tillbaka
Samlar du på saker som du inte vet var du ska förvara?
Då kan Ikeas nya kollektion ”Sammanhang” vara något för dig.
Här finns massor av snygga och coola inredningsprylar för förvaring!
Ikea har bestämt sig för att gå mot strömmen och hylla samlandet. Därför har de med hjälp av sju formgivare tagit fram nya kollektionen ”Sammanhang”. Det är prylar och möbler för förvaring i hemmet – allt ifrån de minsta lådor till glaskupor och större förvaringsmöbler.
– På Ikea är vi bra på förvaring som hjälper dig att organisera dina saker på ett rationellt sätt. Med ”Sammanhang” ville vi utforska en mer känslomässig sida av förvaring, säger James Futcher, kreativ ledare på Ikea.
LÄS OCKSÅ: Skynda fynda – populära produkter som snart lämnar Ikea
”Jag tycker att resultatet blev ett riktigt succénummer”
Visst kan man tycka att samlandets tid känns omodernt och många önskar säkert en tillvaro med mindre prylar. Men det är långt ifrån alla och faktum kvarstår att vissa saker varken kan eller vill man göra sig av med. Speciellt de som har ett emotionellt värde. Och då vill man ju ha en både praktisk och snygg förvaring till dem, eller hur?
– Min tanke med ”Sammanhang” skåp var att skapa en möbel som både kunde gömma och visa upp dina saker. Idén fick jag när jag såg de vinklade speglarna vid frukt- och grönsaksdisken i min matbutik. Kunde jag använda samma teknik för att förstärka intrycket och låta sakerna få glänsa när dörrarna öppnas? Som när ridån går upp på en teater. Vi fick jobba ett tag för att omsätta min idé till verklighet, och jag tycker att resultatet blev ett riktigt succénummer, säger Hanna-Kaarina Heikkilä, designer.
LÄS OCKSÅ: 10 möbler från Ikea som vi drömmer om att få tillbaka
Kollektionen har tagits fram för att få sakerna att se bättre ut
”Kollektionen 'Sammanhang' är inte här för att döma dig som tycker om att samla på saker, inte heller för att ta bort strålkastarna från din samling. Den har tagits fram för att få sakerna att se bättre ut, och för att hylla din process och samlandet”, skriver Ikea själv.
Kollektionen ”Sammanhang” förvaring kommer till Ikea butiker och online i augusti 2018 och kommer att säljas under ett års tid.
LÄS OCKSÅ: 10 möbler från Ikea som kommer att förändra ditt liv