Ellos + Måns Zelmerlöw = ny kollektion
Nu lanserar Ellos nytt samarbete ihop med artisten Måns Zelmerlöw.
Italienskt herrmode med skandinavisk enkelhet och klassiker – succe?
– Vi har slagit ihop våra tankar och känslor och blivit en person, säger Måns Zelmerlöw.
Gillar du skräddat herrmode från Italien, mixat med skandinavisk enkelhet och bärbara klassiker, ska du kolla in detta. Ellos lanserar nu till våren en ny klädkollektion som är ett spännande designsamarbete ihop med Måns Zelmerlöw och Alexander Wiberg.
Herrvarumärket kommer att heta Chevaleresk, samma namn som Måns och Alexanders tv-serie – ett program om manlig stil som återvänder till rutan nu i vår.
LÄS OCKSÅ: Ellos Home flörtar med retrostilen i sin nya möbelkollektion
Diskuterar kläder och får följa med hem till Måns hem i London
I programserien diskuterar Alexander och Måns livets goda som stil, mat, dryck, idrott och prylar – alla ämnen som båda två är intresserade av. Där kommer tittarna bland annat att få följa med till Zelmerlöws nya hem i London.
– Det är som om vi slagit ihop våra tankar och känslor och blivit en person, säger Alexander och Måns om samarbetet med Ellos.
Måns och Alexanders specifika önskemål har lyfts fram i kollektionen
I kollektionen Chevaleresk hittar vi dressade plagg, som till exempel en linnekostym, en udda kavaj samt linneskjortor. Utöver det finns också chinos, shorts, pikétröjor, t-shirts och badbyxor. Färgerna på kläderna är klassiska toner som marinblått, khaki och vitt med vinrött som accentfärg. Materialet består av linne och bomull.
LÄS OCKSÅ: Fynda bästa designkopiorna på Wish just nu
– I kollektionen har vi lyft Alexanders och Måns specifika önskemål om detaljer som går väl ihop med Ellos kommersiella stil. Under resans gång har vi haft fantastiska möten med högt i tak och mycket skratt, säger Eva Angwald, designer på Ellos.
Klassiskt herrmode med en enkel skandinavisk tvist
Ellos själva skriver att ”Chevalereskkollektionen passar den modeintresserade mannen som tycker om klassiskt herrmode med en enkel skandinavisk tvist”, och priserna ligger mellan 199 till 1999 kronor. Vecka 15 släpps allt. Vill du se tv-programmet sänds det på TV6 och Viafree måndagar från den 12 mars. Se bildspelet ovan för fler kläder ur kollektionen!
LÄS OCKSÅ: 12 heta trender – så ska du inreda ditt hem nu i vår