Camilla Lundén lämnade skådespeleriet och blev konstnär
Hon var en etablerad skådespelerska när livet plötsligt tog en helt ny vändning och hon tvingades lämna sitt drömjobb. En stor sorg - men i dag har Camilla Lundén hittat sitt skapande som konstnär i stället.
Många känner igen henne från storfilmer som ”Stockholmsnatt” och ”Spring för livet”.
– Att bli skådespelerska var min absoluta dröm sen jag var barn.
Camilla Lundén älskade sitt jobb och blev guldbaggenominerad 1997. Men plötsligt tog livet en oväntad vändning.
– Jag fick barn och det blev väldigt bökigt i mitt privatliv. Någonstans kom jag bort från mitt älskade jobb, orkade inte hålla mig kvar.
Blev friskvårdskonsulent
ANNONS: Här hittar du Camilla Lundéns konst i flera olika tekniker
Till slut bestämde hon sig för att byta bana helt och utbilda sig till friskvårdskonsulent. Men behovet att uttrycka sig konstnärligt blev en alldeles för stark drivkraft och så uppkom intresset för måleri.
- Att släppa taget om skådespelarkarriären är än i dag en sorg i mitt hjärta. Men jag kan ärligt säga att målandet är snudd på lika roligt. Idag är jag min egen regissör och producent, jag bestämmer över min egen tid, när och hur jag vill jobba.
2011 ställde Camilla ut sin konst för första gången och sedan dess har det bara rullat på. Konstnärskapet är en ständig utveckling, som parallellt följer det som händer i övriga livet.
– I en konstnärlig process händer det så mycket saker som är en avspegling av ens eget liv, säger hon.
Som när Camilla hade en utställning under samma tid som hennes mamma var väldigt sjuk. Då fick hon höra att ansikten på målningarna under den här perioden fått ett mycket allvarligare uttryck.
– Det var inget som jag hade gjort medvetet.
ANNONS: Här hittar du Camilla Lundéns konst i flera olika tekniker
Blev inspirerad av ilska
Inspirationen kommer från livet som pågår hela tiden. Glädje, sorg, saker som händer i omvärlden. Hos Camilla är det en process som aldrig tar paus, hon bearbetar hela tiden intryck som kommer ut i målningarna. Under hösten påverkades hon starkt av hela me too-rörelsen.
– Det väckte mycket starka känslor. Ilskan över hur många, speciellt kvinnor, som har blivit drabbade. Inte bara jag. Mitt mål är inte att klandra någon men jag tycker bara att det är så viktigt att vi får den respekt vi alla är värda - oavsett kön.
Tankarna under hösten resulterade i en ny typ av motiv. Hon målar oftast kvinnor, ensamma eller i par, men på de nya målningarna syns grupper av människor och det är inte så tydligt om det är kvinnor eller män.
– De handlar mycket om kraften i att hålla ihop, att sätta ner foten och att man kan bli starkare tillsammans.
Alla borde måla
Ibland har hon en tydlig idé innan hon börjar måla och skissar ordentligt, men under arbetets gång kan motivet gå helt sin egen väg.
– Det är ganska ofta det blir något helt annat än vad jag hade tänkt från början.
Under arbetets gång varvar Camilla sprayburk och akrylpasta och använder hellre kniv än pensel, en teknik som gör målandet mindre exakt och förutsägbart. Så fort hon har möjlighet skapar hon i sin ateljé, men målandet finns i huvudet dygnet runt.
– Det är mitt liv. Det är kul men också lite jobbigt på ett sätt, att hela tiden ta in intryck och processa.
Hon tycker att fler både testa att måla, utan prestige, att det kan fungera som en slags terapi. Camilla Lundén har precis avslutat två utställningar och har börjat förbereda en större utställning under hösten.
– Jag har en ide som jag har haft länge, som jag hoppas kunna utveckla och få ner på vita duken.