Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Är Linnea Sveriges nästa superstjärna?

Linnea Andersson, 10 år från Bräkne Hoby i Blekinge, är Sveriges nya superstar.

När "Talang" gästade Helsingborg tog hon juryn med storm.

– Många säger att jag sjunger fint, sedan tror jag på mig själv, därför kan jag gå långt, säger Linnea.

Tioåriga Linnea hyllades av nästan hela "Talang"-juryn.

Carolina Gynning: Du är det coolaste jag har sett, jag säger ja.

Tobias Karlsson: Du kommer att klara av den här världen, jag säger ja.

Shirley Clamp: Just i dag höll du inte för mig.

Robert Aschberg: Du får ett tredje ja.

Linnea fick tre av fyra ja och gick vidare till nästa omgång.

– Det var så häftigt och det var så många talanger med. Det är fantastiskt att ha gått vidare.

Linnea: Så tog jag min vidare

Vad var det bästa?

– Det var så klart häftigt att stå på scen. Det kändes att de trodde på mig, säger Linnea och berättar hur hon lyckades ta sig vidare.

– Det gick bra. Jag sjöng bra och utstrålade glädje. Nu vill jag ta mig så långt som möjligt och ha så kul som möjligt.

Det var en stolt mamma som såg på.

– Det är jätteroligt, en stor upplevelse. Det var så klart häftigt med alla kameror och sedan var det så klart outstanding när hon stod på sen, säger mamma Ulrika.

Mejlade ett Youtube-klipp

I höstas såg Ulrika på tv att det var dags att ansöka och skickade ett mejl med Youtube-klippet som hon lagt ut på dottern. Men att dottern skulle kallas till audition, det vågade hon inte hoppas på.

– Jag tänkte, varför skulle de välja oss? Och sedan så hörde vi inget på ganska lång tid.

Men en dag, när Linnea var sjuk och hade stannat hemma från skolan så ringde telefonen. Ulrika trodde först att det var telefonförsäljare, men i andra änden så var det TV3.

– Vi hoppade runt som galningar. Jag var inte redig på hela måndagen. säger Ulrika innan hon fortsätter.

– De ville att vi skulle komma på audition redan på onsdagen. Linnea fick en frisk dag på tisdagen då vi gick till hennes sångcoach, sedan var det bara att ge sig i väg klockan fem på morgonen.

Har släppt sin första singel

Linneas resa till Helsingborg inleddes för lite drygt två år sedan framför tv:n hemma i Blekinge.

– Jag har velat vara med i Melodifestivalen sedan jag började på dagis, säger Linnea.

– Hon var sju år och tittade på Dansbandskampen på tv. Lena Ström var hennes idol. När Lena sedan flyttade till Ronneby så ordnade vi så att Linnea kunde ta lektioner för henne, fyller mamma i.

Linnea som länge drömt om att delta i Lilla melodifestivalen har hunnit fylla tio år sedan inspelningen av "Talang". För ungefär en månad sedan släppte hon sin första egenproducerade singel på Spotify.

- Den handlar om en jobbig kille. Han tycker om henne, men hon tycker inte om honom lika mycket.