Gå till innehåll

Hoppsan!

Ett tekniskt fel har uppstått. Din skärm är smalare än innehållet på denna sida. Vill du visa Expressen i ett bättre anpassat format?

Du kan alltid välja vilket format sidan ska visas i, i sajtens sidfot.

Ytterligare 700 000 hönor avlivas i Småland

Flera djur sjuka i corona på djurpark.
Sammanlagt 2 miljoner höns har eller kommer nu att avlivas. Hönsen på bilden har ingenting med artikeln att göra.
Foto: HENRIK MONTGOMERY / TT NYHETSBYRÅN

Ytterligare 700 000 hönor ska avlivas efter det stora utbrottet av fågelinfluensa i Småland, rapporterar lokala medier. Sedan tidigare har 1,3 miljoner höns avlivats i anläggningar i närheten, som hör till Sveriges största äggproducent.

Det senast drabbade stallet, som hör till samma företag, ligger cirka en kilometer ifrån de båda övriga och det är fortfarande oklart hur smittan kunnat spridas dit.

– Vi har försökt skilja de här enheterna åt helt och hållet så att det inte finns någon som helst gemensam personal på de olika enheterna, säger Jordbruksverkets chefsveterinär Håkan Henrikson till P4 Kalmar.

Smittan bekräftades först den 18 januari och därefter har provtagning utförts kontinuerligt.

– Det är ett omfattande utbrott, och vi har ett besvärligt läge i hela Europa med många stora besättningar som drabbats. Det är ett omfattande arbete som pågår, säger Håkan Henrikson till Barometern.

Se också:

Mer än en miljard doser beställda till EU.